Elektronická evidence tržeb podle starostů dusí podnikání zejména v malých obcích

Zavírání provozoven pro obce znamená velkou ztrátu. Kromě omezení možnosti nákupů a posezení v hospodách především starší lidé přicházejí o šanci na vzájemná setkávání.

Sdružení místních samospráv ČR v uplynulých týdnech uspořádalo šetření mezi starosty, na jehož základě v ČR eviduje přes 860 obcí, kde hlásí ohrožení nebo přímo zrušení místního obchodu, pohostinství či jiné drobné provozovny. „Alarmující je, že se zhruba ze dvou třetin jedná o obce do 500 obyvatel. Tedy o ty nejmenší, kde se navíc již nyní občané potýkají se ztíženou dostupností základních služeb,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák.

Sdružení publikovalo výsledky svého šetření i mapu obcí, kde se malé provozovny se zmíněnými problémy potýkají. Přímo na Mělnicku je na ní zanesena desítka obcí – jedná se o Chorušice, Ledčice, Lužec nad Vltavou, Nebužely, Nelahozeves, Nosálov, Tuhaň, Velký Borek, Vraňany a Zálezlice. Dalších více než deset obcí hlásících obdobné potíže se nachází i v širším regionu kolem Mělníka.

„Během minulého roku byla zrušena jedna z hospod v obci a vím, že jedním z důvodů bylo budoucí zavedení EET,“ řekl starosta Vraňan Martin Chmelík. Letos na podzim potom v konkurenčním boji podlehl místní obchod s potravinami, který nedokázal vzdorovat nové prodejně provozované Vietnamci.

Podle starosty obyvatelé obce v obou případech přicházejí zejména o možnost setkávání. „Obchod byl kromě svého základního poslání také místem setkávání místních seniorek, které si vždy během nákupu popovídaly,“ vysvětlil. Nová prodejna se však nachází ve stísněných prostorech. „Seniorky si tak stěžují, že se nemají kde scházet,“ posteskl si starosta, jenž proto pro starší spoluobčany nově začíná pořádat setkání v jídelně místní základní školy.

Změny pravidel pro drobné podnikání podle vraňanského starosty ovšem umrtvují život v obci na více frontách. Lidé z obce i okolí například dříve do Vraňan přijížděli na tradiční rozsvícení vánočního stromu, nechyběli mezi nimi stánkaři s občerstvením a vinaři, kteří prodávali své svařené víno. „Tento rok už k nám z nich nepřijel nikdo,“ konstatoval Chmelík. Akce, která trvá dvě hodiny a přijde na ni sto lidí, totiž za dnešních podmínek nemůže obchodníkům přinést žádný zisk. Zoufalou situaci zachránili až dva podnikatelé sídlící přímo v obci.

„Místní ženy, které vždy vyráběly a prodávaly dekorace, jsem musel dlouho přemlouvat, aby vůbec přišly, protože kvůli tržbě okolo tří tisíc korun a při prodeji prakticky za cenu použitého materiálu nechtěly riskovat kontrolu z finančního či jiného úřadu,“ stěžuje si starosta. „Akce se lidem líbila, ale jestli někoho příští rok ‚ukecám‘ na to, aby zde prodával nějaké vánoční zboží, teplé nápoje nebo jídlo, to opravdu nevím,“ obává se Chmelík.

„Podpora malého podnikání je podle mého názoru dlouhodobě zanedbávaná a státní orgány by měly najít formu, jak podpořit vznik nových malých provozoven a drobných podnikatelů,“ uzavřel vraňanský starosta.

jnd