MARTINOVO TAJEMSTVÍ DŘEVA 

Výtvarníka – uměleckého řezbáře, autora 12 knih nejen o dřevě MARTINA PATŘIČNÉHO, žijícího v nedalekém malebném Debrně, Kralupským ani lidem ze širokého okolí představovat jistě nemusím. Dlouhodobě spolupracuje s kralupským muzeem, kde vytvořil řadu poutavých a velmi navštěvovaných výstav nejen pro dospělé, ale věnoval se i dětským návštěvníkům. Jeho dřevěné obrazy, činky z různých druhů stromů, či kuličková dráha pro malé i dospělé, vždy byly nejoblíbenější částí výstav. Martin Patřičný je lidem známý z 26dílného seriálu spolu s Českou televizí „Kus dřeva ze stromu“.  

 A co je na Martinových výstavách téměř neuvěřitelné a zároveň obdivující? Každá jeho další výstava překvapí novým originálním prvkem – zpracováním dřev, použitím starých map, kompozicí s fotografií či střípky novinových článků i reklam…

Současnou novinkou Martina Patřičného je vydání knihy TAJEMSTVÍ DŘEVA, Univerzum Euro média, na které se čekalo na konec roku 2023. Že tahle kniha stojí za to (již 2. vydání 2023), se můžete přesvědčit sami u dobrých knihkupců i v knihovnách. Hned tak nezestárne…

Autor vzpomíná na jednu z výstav, která se uskutečnila na Mělníce a dodává: „Mělník zmiňuji schválně, můj tatínek se totiž narodil na zámku v blízkém Hoříně, na stole v domku vrátného a patřiční lidé ten stůl pořád mají!“

Martin měl celou řadu výstav v Praze, ve městech celé ČR i v Paříži. Pořádá besedy v knihovnách. U nás je znám z DŘEVĚNÝCH VEČERŮ společně se scénáristou a hudebníkem Bedřichem Ludvíkem.

Martin Patřičný je dosud autorem 12 knih a na dalších výtiscích spolupracoval. Ne, nejsou všechny knihy o dřevě, za zmínku stojí PATŘIČNÁ ČÍTANKA, čítanka pro dospělé, nebo povídky: JAKO V NEBI či AKORD A JISKRY.

Nakonec se Martina ptám: „Čím se cítíš být víc? Výtvarníkem? (přes 120 výstav doma i v zahraničí) Nebo spisovatelem? …“ A oba se tomu smějeme….

Kniha TAJEMSTVÍ DŘEVA je krásným dárkem nejen o Vánocích. Dá se z ní čerpat po všechna čtyři roční období. A stává se často, že nemůžete do přírody, do lesa na procházku a najednou máte na klíně patřičný dar o stromech, o dřevěné poezii i užitku pro každého. Anebo si jen tak listujete a představujete si tu nádheru, kterou umí stvořit všeobjímající příroda s pomocí šikovných rukou Martinových….

Co dodat? Další patřičná dřevěná výstava v Městském muzeu bude v r. 2025 a bude jubilejní.

Děkuji autorovi za informace o 2. vydání knihy TAJEMSTVÍ DŘEVA.   

Iveta Bendíková