DRUHÉ SOUSEDSKÉ ODPOLEDNE s NeraHnutím, tentokrát s podtitulem DÁME HLAVY DOHROMADY

Tentokrát s podtitulem DÁME HLAVY DOHROMADY!

V sobotu 8. září se oblíbená louka u Labe kousek od lobkovického zámku předvedla v plné parádě. Paprsky slunce se třpytily ve vodě a lobkovická rodačka, swingová zpěvačka Alenka Přibylová, zpívala v pásmu muzikálových písní o letním čase, rybách v řece, moudrých rodičích, modrém měsíci, a o domově…

Děti se vyřádily při tvoření obřích bublin a při pirátských hrách s dřevěnými lodičkami, když prozatím jen na suchu zkoušely, jak dobře by mohl fungovat obnovený přívoz mezi Lobkovicemi a Mlékojedy. Fantazii pak zapojily i při tematicky laděné výtvarné dílničce, kde barvily vodovkami a lepily barevná sklíčka na omalovánky s motivem rybky i převoznické pramice.

V romantickém fotokoutku našel svůj zapomenutý trojboký klobouk sám kapitán Morgan, pan Tau mohl zase začít kouzlit svou buřinkou, dámy většinou volily apartní lázeňské kloboučky nebo modely s pentlemi či peřím, charismatičtí “Mexičani” pózovali v pravém sombréru, děti vystřídaly snad všechny kousky a upřímně se řehtaly u starodávného prababiččina zrcadla. Na pozadí majestátních stromů, důstojně lemujících oba břehy Labe, byla iluze návratu do historie dokonalá.

Zájemci o povídání s další lobkovickou rodačkou, místní paní spisovatelkou a malířkou Hanou Sudovou, se mohli zastavit na kus řeči v jejím improvizovaném obýváku hned vedle kloboukového koutku, posadit se na starobylou židli, poslechnout si milé vyprávění a prohlédnout knížky a staré fotografie, co pamatují dobu našich předků, dobu, kdy si lidé ještě stromů, úrodné půdy a životadárné řeky vážili.

Příjemnou náladu celého odpoledne dokreslily i dva hudební vstupy kandidáta NeraHnutí, hudebního skladatele Jaroslava Netušila. Mistrovské tóny jeho klasické kytary hladily všechny, kdo přišli blíž a chtěli naslouchat Jardovu citlivému hudebnímu přednesu.

Milovníkům knih organizátoři nabídli knihovničku pod širým nebem, odvážní akrobaté si zkoušeli přejít část louky na zavěšeném pásu „slack line“ a všichni bez rozdílu si pochutnávali na poctivých domácích štrůdlech upečených kandidáty a podporovateli NeraHnutí, popíjeli čaj a kávu ze stoletých hrníčků nebo ananasovou limonádu z recyklovatelných kelímků.

Na lobkovické louce se opravdu podařilo naplnit motto celé akce – DÁT HLAVY DOHROMADY. Nejen při focení ve fotokoutku, ze kterého vznikla na památku hezká koláž. Nejcennější bylo, že přišli neratovičtí i lobkovičtí sousedé a opravdu si spolu povídali. O tom, co je ve městě trápí, ale i o tom, co dobrého by společně mohli pro Neratovice i Lobkovice udělat.

Je více než symbolické, že příznivci NeraHnutí DALI HLAVY DOHROMADY právě na lobkovické louce. Slíbili si, že toto idylické místo ubrání před nevhodnou výstavbou betonového přístaviště i před dalšími nemoudrými zásahy vedení neratovické radnice.