Tipy na víkendové akce

FÉROVÁ SNÍDAŇE V TRÁVĚ

V sobotu 13. května dopoledne se v různých koutech naší republiky všichni podporovatelé produktů, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce mohou zapojit do již 6. ročníku piknikového happeningu „Férová snídaně NaZemi“. Jedná se o akci při které místní příznivci fair trade společně posnídají na veřejném místě, aby netradičním způsobem oslavili Světový den pro fair trade. A co je vlastně to „fair trade“? Fair trade dává pěstitelům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za své kakao nebo kávu spravedlivě zaplaceno, pěstují tyto plodiny s ohledem na životní prostředí a jejich děti potom místo těžké práce mohou chodit do školy.

V Mělníku se Férová snídaně NaZemi pořádá pod záštitou Mekuc od 10 do 12 hodin na trávníku u sochy Karla IV. v blízkosti Městské knihovny, kam by se také v případě nepříznivého počasí celý piknik přesunul. Účastníci si na snídani opět přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové či doma připravené z fairtradových surovin, nebo lokální, jako například sýry, med, zeleninu. Tyto potraviny si účastníci mohou pořídit i cestou na toto setkání přes náměstí Míru, kde budou právě probíhat sobotní Farmářské trhy. Přece lokální pochutiny chutnají nejlépe když jsou co nejčerstvější. U příležitosti Férové snídaně bude zároveň slavnostně otevřena mělnická Semínkovna, což je místo, kde lidé mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Děti si budou moci vyrobit květinové semínkové bomby, kterými pak na závěr vezmou centrum města útokem, aby v létě Mělník rozkvetl všemi barvami. Milým hostem bude skvělá umělkyně Milli Janatková, která v rámci slavnostního otevření Semínkovny vystoupí v 11 hodin a představí i své nové album spolu s projektem „Mým kořenům“. Přijďte férově posnídat, poslechnout si koncert a odnést si první májová semínka!

ILUSTRAČNÍ FOTO

 

DIVADELNÍ POUŤ DĚTEM OPĚT PŘIJÍŽDÍ

Po roce opět nastane tradiční divadelní mumraj před neratovickým Společenským domem. Uskuteční se totiž jubilejní XV. ročník divadelní poutě určené těm nejmladším milovníkům Thálie. V sobotu 13. května od 14 hodin si proto malí i velcí dají dostaveníčko s domácím Loutkářským souborem Javajka, Divadlem 100 opic či herečkou a režisérkou Danielou Vackovou. Chybět samozřejmě nebude bublinář Václav Strasser, klaun Bilbo a řada dalších protagonistů tohoto skvělého dětského odpoledne.

Tak si jenom možno přát aby se i to sluníčko smálo. A když se bude kabonit. Nevadí, vše se přesune do foyeru Společenského domu, kde určitě bude také veselo…

LOUTKÁŘSKÝ SOUBOR JAVAJKAneratovice-divadelní pouť2

MÁJOVÁ SLAVNOST V NELAHOZEVSI

V sobotu 13. května v 11 hodin vyjede valník s muzikanty aby projíždějíc obcí pozvali všechny občany na Nelahozevské máje 2017. Konečným cílem bude prostor u místní hasičárny kde bude probíhat po celé odpoledne přátelské posezení s dobrým jídlem i pitím. K dobré pohodě kromě zmíněných muzikantů přispěje i taneční vystoupení žáků zdejší Základní školy. Na ně i další nejmladší občany bude pamatováno pohádkovým představením v kulturním domě, kde jim místné ochotníci zahrají pohádku „Perníková chaloupka“. Zde i vše vyvrcholí od 20 hodin taneční zábavou na které k tanci i poslechu zahraje skupina GLOBUS BAND.

nelahozeves-slavnost

BM