Do Staré Mydlárny se vrací kapela s punkovou pověstí

Tři muzikanti, tři písmena a přes tři desítky let na naší hudební scéně. To je kapela Znouzecnost (ZNC)!

Skupina vznikla z plzeňské scény 80. let minulého století jako nástupnické těleso po kapele Zastávka Mileč, jejíž sound byl tak trochu předznamenáním tvorby pozdější ZNC. První veřejné vystoupení měla 26. listopadu 1986 ve vysokoškolském klubu OKO v Plzni. To znamená, že tomu bylo již třicet let, takže v loňském roce se vydala „výroční“ šňůru a jednou z těchto zastávek byla i mělnická Mydlárna. Po svém prvním koncertu se členové skupiny se raději odmlčeli a téměř rok jenom zkoušeli. Během té doby natočili i svoje první demo „Vítejte v blázinci, hraje vám Znouzectnost“, které vzniklo v únoru 1987 což je zase to letošní výročí. Hudebně se jednalo o jakési punkové písničkářství, přičemž za „normálních“ okolností by šlo nazvat skoro až popem, ale syrově hrané skladby to ryze popíraly. Na podzim roku 1987 se ZNC odhodlala opět odehrát několik koncertů, ale po jednom z nich došlo k tragické události. Své, stále se zvětšující, deprese zakončil skokem pod vlak bubeník Jožžin. Jeho smrt měla o to smutnější příchuť, neboť několik měsíců předtím se totiž snažil ze všech sil kapelu legalizovat. Jeho návštěva v plzeňském rozhlase s nahrávkou „Znouzectnosti“ mu však vynesla jenom výslech na StB a vyslala jasný signál, že podobná hudba bude v Plzni zapovězena. Přesto se kapela zúčastnila městského kola Rockfestu 1988, kde si nakonec (proti vůli svazáků) vybojovala třetí místo. O rok později si kapela už konečně zahrála na to pražském Rockfestu.

Jak to v kapelách bývá, docházelo k personálním obměnám. Avšak od roku 2008 se skupina ustálila na současném složení. Na elektrickou kytaru hraje a přitom zpívá Petr „Déma“ Škabrada, dalším zpěvákem a zároveň baskytaristou je Oldřich „Golda“ Neuman a za bicími sedí a zpívá Jaroslav „Caine“ Matějovský.

O tom jaký styl hrají napsal kdysi hudební publicista Petr „Kory“ Korál v časopise Rock & Pop: „To, co Znouzectnost produkuje, lze označit jako melodický punk´n´roll. Jde v podstatě o kombinaci klasického rock´n´rollu s punk rockem, ovšem v hudbě ZNC lze vystopovat i jiné podněty a inspirace (např. česká nová vlna). Tedy žádná avantgarda a převratné experimenty, nýbrž poctivý, slušně odvedený, šlapající bigbít…“. ZNC je tak kapela s punkovou pověstí, ale i se schopností napsat i popovou písničku či folkovou baladu.

Jak již bylo výše uvedeno ZNC vystoupila v mělnickém klubu loni o Velikonocích, kdy se sem vrátila po třech letech. Takže v pátek 12. května zde vystoupí sice po roce, ale již potřetí. Prostě ty „trojky“ se tu pořád nějak točí.

Na závěr možno uvést krédo této kapely, které plně vystihuje celou její existenci: „To, co děláme, neděláme proto, že bychom chtěli změnit svět. Děláme to proto, aby svět nezměnil nás. Děláme z nouze ctnost.“

Prostě to bude zase skvělý koncert, který rozhodně stojí za návštěvu…

PhDr. Bedřich Marjanko