Milan Němec: Hala by sportovcům měla sloužit již v nadcházející zimní sezoně

Ztížené podmínky pro stavebníky o několik měsíců prodloužily stavbu nové sportovní haly, která roste u mělnického gymnázia jen pár kroků pod centrem města. Náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Milan Němec (ČSSD) představuje výhody právě dokončované haly pro studenty i sportovní veřejnost v Mělníku.

Komu bude nová hala sloužit?

Sportovní hala je určena pro Gymnázium Jana Palacha Mělník. Jde o investici Středočeského kraje, který je jejím zřizovatelem, ale od počátku koncipovanou tak, aby ji nevyužívali jenom studenti. Ti se zde budou v rámci rozvrhu věnovat tělesné výchově, ovšem ve zbývajícím čase – převážně odpoledne a ve večerních hodinách – bude hala sloužit mělnickým sportovním oddílům, které o ni již projevily zájem. Náklady na stavbu činí bez DPH 43,4 milionu korun a půjde o energeticky úspornou budovu za využití moderních technologií.

Jaké všechny sporty zde bude možné pěstovat?

Budou tady ‚lajny‘ pro všechny sporty, takže bude záležet na tom, kdo bude chtít halu využívat. Měla by tady být tři hřiště vhodná na všechny míčové sporty, na kterých se může hrát futsal, házená, volejbal i basketbal. Když bude zájem, dá se tu ‚nalajnovat‘ i tenis, ovšem tenisté už na Mělníku mají své zázemí. Hala by prostě měla splňovat potřeby pro rozvoj školních i mimoškolních činností, proto se už předem počítalo s využíváním mělnickou veřejností. Pro tyto potřeby má hala optimální rozměry a samozřejmě jsme počítali s tribunami – předpokládáme totiž velký zájem diváků o sportovní i školní akce, měli by se proto mít kam posadit.

Budou mít diváci také kde zaparkovat?

Mysleli jsme samozřejmě i na parkovací místa přímo u haly, při větších akcích se navíc dá využít i blízké parkoviště v Bezručově ulici. Dostupnost pro sportovce i diváky bude optimální, navíc jsme v podstatě u centra města. Důležité je také to, že je stavba dobře zakomponovaná do svahu a přiléhá ke škole, takže žákům odpadá cestování.

Kdy by hala měla začít studentům a sportovcům sloužit?

Původně měla být hotová do začátku školního roku, nyní stavbaři slibují, že by ji měli dokončit do konce listopadu. Měli totiž ztížené zakládací podmínky. Původní projekt počítal s tím, že půjde využít stará opěrná zeď, která držela zdejší celkem strmý svah. Ovšem původní zeď na to nestačila, takže se to muselo doprojektovat, odbourat ji a poté založit novou nosnou zeď. Bylo tu dost práce pro bagry a další techniku, samotná konstrukce potom šla již rychle. Teď už jsou položeny betonové podlahy a až beton vyzraje, tak by podle stavbyvedoucího měli přijít řemeslníci dokončit další technologie. Už to jsou spíš jen drobnosti, ale ani bez nich to nejde – teď záleží jenom na tom, abychom zkoordinovali závěrečné práce, aby stavba byla dokončena. Myslím, že přes zdržení by hala mohla sloužit ještě v této zimní sezoně.

Chtěl bych zdůraznit, že s ČSSD do voleb jdeme s heslem ‚My sliby plníme‘ a já jsem právě postavením téhle haly splnil slib, který jsem dal před šesti lety při slavnosti sta let od založení mělnického gymnázia jeho tehdejšímu řediteli. Sice to chvilku trvalo – nejdříve bylo potřeba připravit rozpočet a sehnat peníze, potom přišla spousta práce od výběru firmy po konečnou realizaci, jako málokterá stavba se navíc ani tato neobešla bez potíží. Jsem rád, že se nám s podporou kolegů z Rady Středočeského kraje podařilo tuhle stavbu prosadit a že Mělník už nebude jedním z mála měst, které nemá svou halu – i když tato bude majetkem Středočeského kraje.

Co nyní ještě mělnickým sportovcům chybí?

Myslím si, že podpora sportu na Mělníku a zlepšení podmínek pro sportovce jsou zde vidět na první pohled a že to občané jistě sami vyhodnotí. Můžeme připomenout přetlakovou halu s třemi kurty na tenis, která byla otevřena před pěti lety a byla financována z evropských peněz. V rámci podpory Středočeského kraje opět ve spojení s evropskými penězi se nám na Integrované střední škole technické podařilo zlepšit u původní haly vnitřní sociální zařízení, přestavěly se šatny i místnosti pro rozhodčí, což škole a jejímu rozvoji také hodně pomohlo. Stopy své práce jakožto náměstka pro sport vidím i v méně viditelné podpoře formou příspěvků na provoz a činnost oddílů mládeže například u TJ EMĚ nebo fotbalového klubu na Pšovce – nejsou to sice žádné ‚pomníky‘, ale i tento přínos je nezanedbatelný.

Chystají se k dokončení stavby nové haly a jejímu zprovoznění nějaké oslavy?

Bude to samozřejmě v režii ředitelky školy, ale počítám s tím, že na zahájení budou pozváni představitelé jednotlivých sportovních oddílů. A hala bude otevřena pro studenty i učitele, pro veřejnost i představitele města.

Kdy do haly budou moci chodit sportovat ostatní obyvatelé města?

Veřejnost sem bude moci chodit poté, co bude uspokojena potřeba rozvrhu školy. Každý, kdo do školy chodil, tak ví, že většinou je to v dopoledních hodinách. Škola obvykle končí někdy v půl čtvrté, takže si myslím, že tady bude dost prostoru na různé další sportovní aktivity a tréninky, k dispozici bude i o sobotách a nedělích. Věřím, že hala bude sloužit ke spokojenosti studentů školy i občanů Mělníka.

jnd