Sezóna 2017/2018 v Mělnickém kulturním centru

Mělnické kulturní centrum zve v nové sezóně návštěvníky na pestrý program zahrnující divadelní představení pro dospělé i pro děti, koncerty různých žánrů – od klasické hudby po experimenty, filmové projekce, výstavy, přednášky, pohádky i řadu kurzů a výtvarných dílen ve svých pobočkách, rozmístěných v centru historického města.
V letních měsících proběhla rozsáhlá rekonstrukce některých prostor funkcionalistického Masarykova kulturního domu.

Od října se návštěvníci mohou těšit v divadelním sále na nové pohodlnější sedačky, nové podlahy v hledišti i na jevišti i další úpravy. Dosud citelně chybějící klimatizace je instalována nejen v divadelním, ale také v hudebním sále a v kavárně. Probíhá rovněž odborné restaurování původních dveří Masarykova kulturního domu.

Koncerty

Při příležitosti zahájení sezóny vystoupí ve středu 6. září v sadech u Masarykova kulturního domu Ragtime Trio Ondřeje Kvity s programem Vzpomínky na hvězdy S. Joplina a G. Gershwina. Koncert předznamená nejen novou kulturní sezónu, ale také pravidelný cyklus Swingových večerů, které se budou konat každou první středu v měsíci.
V říjnu a listopadu proběhne cyklus Na vlně jazzu – bude zahájen vernisáží vítězných snímků mezinárodní fotografické soutěže JAZZ WORLD PHOTO a po ní následujícím koncertem pianisty a zpěváka Tomáše Homuty.

25. října vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, 1. listopadu jazzová zpěvačka Eva Emingerová a 8. listopadu vynikající slovenský hudebník Peter Lipa.
Milovníky vážné hudby potěší vánoční koncert mezzosopranistky Dagmar Peckové, která se mělnickým posluchačům představí se souborem Barocco sempre giovane 24. listopadu. V programové nabídce Mekuc jsou také vystoupení kapel Čechomor (prosinec) a Poutníci (únor) nebo koncerty klasické hudby pořádané v rámci mělnického Kruhu přátel hudby.

Divadla

Pátou sezónu nabízí Mělnické kulturní centrum svým věrným návštěvníkům předplatné 4 z 5. Z divadelních inscenací nabízených v pololetí si mohou diváci vybrat 4 nebo 5 představení za zvýhodněnou cenu s bonusem v podobě volné vstupenky na jiný pořad. Vstupenky na divadelní představení jsou jednotlivě rovněž v běžném prodeji.
Kristýna Leichtová a Anna Stropnická představí 26. září moderní drama Vojtěcha Štěpánka Nevim. Představení A studia Rubín přibližuje generační problémy dnešních třicátnic formou břitkých humorných dialogů na vážná, existenciální témata.

Říjnová divadelní představení se již odehrají v divadelním sále. Představí se v něm Intimní divadlo Bláhové Dáši s inscenací Monology vagíny nebo příbramské Divadlo A. Dvořáka s kultovní Baladou pro banditu. Listopadové představení Novecento s Davidem Prachařem a Emilem Viklickým bude součástí jazzového programového cyklu. V prosinci uvede Divadlo Kalich inscenaci Zabiják Joe a v lednu se mohou návštěvníci těšit na soubor Kašpar s mělnickou rodačkou Jitkou Čvančarovou

v inscenaci Cyrano. Také v další polovině sezóny jsou do programové nabídky zařazeny inscenace různých žánrů i režijních
a dramaturgických přístupů. Skvělé představení Chaplin v podání souboru mladoboleslavského divadla je připraveno na únor. Do kulturního domu jsou v roce 2018 pozvány mimo jiné také soubory Vosto 5 nebo Losers Cirque Company, zahraje také soubor Klicperova divadla z Hradce Králové a další.

Filmy

Cyklus Film mekuc bude nadále uvádět dva filmy měsíčně a i ve čtvrté sezóně budou na programu především evropské hrané
i dokumentární filmy, které vzbudily pozitivní ohlas na mezinárodní scéně.
V prvním pololetí se diváci mohou těšit na vítězný film Berlinale, maďarskou „jateční romanci” O těle a duši nebo v Cannes soutěžící francouzský erotický thriller Dvojitý milenec. Uvedeny budou také dojemná komedie podle skutečného příběhu Pěkně blbě a nový dokument Olgy Sommerové Červená o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené.

Sezonu zahájí životopisný film Jackie, v němž Natalie Portman v roli Jackie Kennedy ztělesňuje jednu z nejikoničtějších žen 20. století ve dnech, které změnily běh dějin. Následovat bude italská konverzační komedie Naprostí cizinci, pátrající po tom, kolik toho o sobě nesmíme sdílet se svými nejbližšími.

Ostatní pořady

I nadále budou diváci seznamováni s díly současné literatury v rámci projektu LiStOVáNí – „akční čtení” z produkce herce Lukáše Hejlíka a jeho kolegů. V září představí autorka Torey Hayden svou knihu Zvíře, příběh o klukovi, který promluvil. Koncem října zavítá se svou novou knihou do Mělníka opět Robert Fulghum.
Studentům nabízí Mělnické kulturní centrum individuální předplatné Mekuc young, v rámci kterého si mohou zakoupit dvě vstupenky z nabídky divadelních představení za sníženou cenu, získají dva vstupy na literární pořad LiStOVáNí a neomezený vstup na projekce Film mekuc i na podvečerní přednášky pořádané Mekuc v MKD. Pondělní přednášky mají v programu Mekuc své stálé místo. 25. září bude tématem první cestopisné přednášky severská exotika Norska, 9. října pak následuje přednáška Nezkrotná Namibie ad.

Výstavy

Ve čtvrtek 7. září bude v galerii Ve Věži slavnostně zahájena výstava Fusekličky a jiné delikatesy, která představí ilustrační
a animační tvorbu výtvarnice a režisérky Galiny Miklínové, autorky oblíbeného Kanafáska a slavných Lichožroutů. Dětští
i dospělí návštěvníci se zde až do 5. listopadu mohou nechat vtáhnout do fascinujícího světa hravé poetiky a nebezpečných dobrodružství. Následovat bude výstava malíře a grafika Robina Kaloče, jejíž slavnostní zahájení proběhne 9. listopadu. Autor se zaměřuje na práci s krajinou, ale věnuje se také malbě portrétů a tvorbě v prostoru. Také Masarykův kulturní dům nabídne během nové sezóny řadu výstav.

Dětské pořady

Programy pro děti jsou připraveny ve všech pobočkách kulturního centra. Jako doprovodný program k výstavě Galiny Miklínové proběhne 10. září projekce filmu Lichožrouti. Počátkem října předvede v MKD svou dětskou show oblíbená kapela Pískomil se vrací. Nedělní odpolední pohádka je součástí každého měsíčního programu Mekuc. Od 14. ledna proběhne již tradiční festival Divadlo dětem, který zahrnuje čtyři nedělní pohádky a závěrečný karneval. V městské knihovně jsou připraveny pravidelné programy knihovní dílničky, ale také výtvarné dílny, které jsou rovněž v nabídce doprovodných programů výstav galerie Ve Věži. Pro žáky a studenty jsou každoročně připravovány dopolední vzdělávací pořady, v nabídce Mekuc nechybí ani volnočasové aktivity pro děti. V Turistickém informačním centru jsou pro děti připraveny materiály o městě.

Kurzy

Nedílnou součástí programu Mělnického kulturního centra jsou oblíbené otevřené lekce Trénování paměti a Terapie barvami pro dospělé, tradiční jazykové kurzy a výtvarné workshopy zaměřené na pletení z pedigu, aranžování atd. V knihovní dílničce jsou pravidelně pořádány výtvarné programy pro děti různých věkových kategorií, kurzy angličtiny a práce na počítači pro seniory.

 

PODROBNÝ PROGRAM NA ZÁŘÍ ZDE: program_mekuc_zari_2017