Mělnický Vrkoč rozzáří město již podvacáté!

Přesně tolik let uplynulo kdy poprvé Mělník rozkvetl pestrými barvami krojů a v jeho ulicích se rozezněly písničky a hudba reprezentující různé kraje v naší vlasti i zahraničí. Tehdy se zrodila tradice setkávání dospělých i dětských folklorních souborů… Ano to je Mělnický Vrkoč, který se zde koná vždy druhý červnový víkend.

O pestrost programu tohoto jubilejního 20. ročníku festivalu se kromě domácích Jarošovců a Jarošáčku postará soubor z našeho hlavního města, dále z Chodska a východních Čech. Poznání lidových tradic a folkloru ze zahraničí nabídnou soubory ze Slovenska a Španělska.

Vše začne v pátek 8. června od 10 hodin v divadelním sále Masarykova kulturního domu koncertním vystoupením pro místní školy. V odpoledních hodinách proběhnou na náměstí Míru krátká představení jednotlivých souborů a uskuteční se zde absolventský koncert žáků MŠ Pod Vrchem. Vlastní slavnostní zahájení 20. ročníku proběhne v Masarykově kulturním domě od 19.30 hodin.

Sobotní program bude zahájen tradičním Antonínským jarmarkem na náměstí Míru, který je pořádán ve spolupráci s Mělnickými farmářskými trhy, které jsou již neodmyslitelnou součástí sobotních dopolední. Kromě obvyklých stánků nabízejících pestrý sortiment produktů zde bude i festivalový stánek s perníčky, koláčky a dalšími dobrotami. Pro děti je připraven kolotoč či střelnice a pro ty nejmenší hudební loutkové divadélko v 10.30 na Radničním dvoře. Náměstí Míru bude i cílem krojovaného průvodu všech zúčastněných souborů, který vyrazí v 10 hodin od Masarykova kulturního domu. Odpoledne od 15 hodin pak soubory roztančí celé náměstí během hlavního festivalového pořadu.

Celé toto setkání bude završeno Tanečním večerem od 19.30 hodin opět v prostorách zdejšího kulturního domu a jako každý rok se ponese i ve znamení výuky tanců. V letošním roce to bude díky španělskému souboru příležitost si vyzkoušet jak se hraje na kastaněty – typický nástroj španělského folkloru.

S festivalem se rozloučíme v neděli v 11 hodin folklorním matiné na Radničním dvoře, které obohatí komentovaná přehlídka toho nejkrásnějšího z krojových fondů jednotlivých souborů.

Bezprostřední a přátelská atmosféra, která k těmto setkání neodmyslitelně patří, opět přinese účinkujícím i divákům hodně milých a nezapomenutelných zážitků.

mar