Řídili pod vlivem alkoholu

Dopravní policisté řešili dne 20. dubna 2017 večer v Neratovicích dopravní nehodu. Šestatřicetiletá řidička osobního vozidla Renault Thalia jela v ulici 28. října na parkovišti, kde nabourala do zaparkovaného vozu Fiat. Přivolaní policisté provedli mimo jiného u řidičky dechovou zkoušku. Žena nadýchala opakovaně 2,5 promile alkoholu. Přiznala, že před jízdou pila a s naměřenými hodnotami souhlasila. Policisté řidičce na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu. Při dopravní nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn, vznikla pouze hmotná škoda na vozidlech ve výši 40 000,- Kč.

Ještě týž den o tři hodiny později v Neratovicích v ulici Kojetická čtyřiačtyřicetiletý řidič nadýchal opakovaně kolem tří promile alkoholu. Policisté mu zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz.

Hlídka dopravních policistů zastavila dne 21. dubna 2017 v 16:00 hodin v obci Liblice osobní automobil Toyota. Na výzvu pětašedesátiletý řidič předložil veškeré doklady potřebné k provozu a řízení vozidel na pozemních komunikacích. Následně ho policisté vyzvali k dechové zkoušce. Přístroj mu opakovaně naměřil více než jedno promile alkoholu.

Další opilou řidičku kontrolovali mělničtí policisté 22. dubna 2017 v podvečer v Mělníku u benzínové čerpací stanice. Šedesátiletá žena nadýchala opakovaně více než 2 promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasila, lékařské vyšetření spojené s odběrem krve odmítla. I jí policisté zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Řidiči jsou nyní podezřelí z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Řidičce, která způsobila pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, za tento přečin hrozí vyšší trestní sazba, a to šest měsíců až tři léta.

Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Mgr. Markéta Johnová

tisková mluvčí Policie ČR Mělník