Píše Vám Lubomír Zaorálek

Vážené přítelkyně, vážení přátelé,

 

na předsednictvu strany jsme po debatě schválili řády přípravy na volby. To je dobře, protože se můžeme chystat na volební klání, která nás čekají. Sociálně demokratická politika rozvoje knihoven a kulturních prostor v obcích, kvalitní a dostupné veřejné dopravy, robustního a jednotného zdravotnického systému a školství je pro Českou republiku i svět potřeba. Ne nadarmo máme jako sociální demokraté úspěchy tam, kde se dobře žije a kde se dobře daří lidem ze střední třídy. Právě ti totiž dobré veřejné služby nejraději využívají.

Předsednictvo strany debatovalo i o možné širší spolupráci s dalšími stranami včetně Strany zelených, regionálních stran nebo odborů. Všem je jasné, že nemůže jít o koalici, a na jednání předsednictva také zaznívala řada hlasů vyzývajících k opatrnosti nebo zdůrazňujících různé – špatné, ale i dobré – zkušenosti ze spolupráce na různých úrovních.

Pokud jde o mě, umím si otevření kandidátek ČSSD lidem z dalších stran anebo odborů představit. Jednak bychom ukázali, že nejenom pravice se umí spojovat a že zájmy pracujících, studentů anebo rodin s dětmi hájí více organizací připravených ke spolupráci. Jednak může jít i o dobrou přípravu na komunální volby za rok a půl, kde budeme usilovat o návrat do řady zastupitelstev napříč republikou. A spolupráci s dalšími partnery budeme jistě někde potřebovat.

Naše cíle jsou správné. Sněmovní volby budou zkouškou, která ukáže, jak jsme se připravili a jak jsme je lidem zvládli představit.

 

A nyní krátce z Ministerstva kultury

Ještě tento měsíc vypíšeme již třetí výzvu programu COVID-Kultura, který připravujeme společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Dobrou zprávou je, že se nám podařilo vyjednat další miliardu korun, předchozími výzvami činí doposud celkově 1,9 miliard korun, které jsou vyhrazeny pro pomoc lidem a podnikajícím subjektům v kultuře.

 

 

Sociální demokracie vždy považovala za jednu z povinností státu postarat se o ty, kteří se ocitli v nouzi. Poskytnout jim záchranou síť, aby nepropadli na úplné dno. COVID-Kultura představuje tuto síť pro lidi i subjekty podnikající v kultuře, kteří nemohou pracovat, nemají tudíž žádný příjem, a přesto se musí nadále starat o své rodiny, platit nájem, inkaso a další výlohy.

 

V české společnosti občas převažuje názor, že umělci, to jsou jen celebrity, které známe z televizních obrazovek. Ale to je pouhá špička ledovce. Kultura jsou regionální herci a hudebníci pobírající dvacet tisíc hrubého. Knihovníci, kteří v době pandemie dělali vše pro to, aby lidem umožnili půjčovat si knihy a ti tak mohli přežít dlouhé dny karantén. Tito lidé nevydělávají horentní sumy, potřebují silný stát a kvalitní a bezplatné veřejné služby, a tudíž jsou to i lidé, pro které tu je a bude sociální demokracie.

 

Přeji Vám všem, aby letošní rok byl klidnější a více naplněn činnostmi, které jsme si museli odepírat, zejména chvíle strávené s našimi rodinami a přáteli.

 

Lubomír Zaorálek