17. Veteránské Rojení

Lobeč, sobota 9.června 2018

Po Jarním Sosnění připravují členové Czech Classic Car Clubu už 17. ročník Veteránského Rojení, které se uskuteční v sobotu 9. června na zámku Lobeč, nedaleko Mšena.

V současné době je přihlášeno na sedmdesát historických automobilů a denně se hlásí další zájemci o start. Každoročně se do Lobče sjíždí minimálně stovka automobilů od předválečných až po začátek osmdesátých let.

Největší část zaujímají britské značky Triumph, Austin Healey, Mini, Jaguar, a není divu, protože původně bylo Veteránské Rojení určené právě pro anglické automobily. Ale už mnoho let jsou vítáni i majitelé dalších značek, včetně předválečných.

Jedním z automobilů z období před druhou světovou válkou se zajímavou historií je Mercedes Benz 170 V Cabrio-limusine z roku 1938. Vozidlo objevil u silnice po prchajících Němcích v květnu 1945 jeden lékař ze Znojma. Ten ho ukryl do stodoly ze strachu, že by mu ho Rusové mohli zabavit. Teprve v roce 1949 automobil přihlásil k normálnímu provozu.

Z dalších automobilů se objeví mj. BMW 321 nebo Ford A Double Phaeton. Z roku 1949 pochází zajímavý Dodge Coronet. Na zámeckém dvoře bude opět předveden americký traktor IHC Farmall (1938), jeden ze dvou na území Čech.

Veteránské Rojení také využijí k otestování Bugatti 37 modelu 35 manželé Standa a Markéta Profeldovi před závodem 1000 mil československých, který se jede v následujícím týdnu.

Dopoledne od 9 hodin bude probíhat výstava vozidel, z nichž se ve 12.30 hodin vydá většina na orientační jízdu Kokořínskem s délkou sedmdesáti kilometrů. Zhruba za dvě hodiny se budou první posádky vracet zpět do Lobče.

Po celý den je připraveno bohaté občerstvení včetně koktejlového beach-baru a v historickém double deckeru se bude podávat vynikající káva. O dobrou náladu se postará živá hudba a o 20 hodin je připraven koncert kapely V-ROCK.