Díky žákům z Mělníka ožily vzpomínky pamětníků

V pondělí 28. května se v Masarykově kulturním domě na Mělníku uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dokumentární tvorbou přibližuje vzpomínky pamětníků z Mělnicka.

Šest týmů žáků a studentů vyprávělo životní příběhy lidí, které ovlivnila válka a totalitní režimy. Před sto čtyřiceti hosty děti slavnostně uvedly své rozhlasové a televizní reportáže, na kterých v uplynulých měsících pracovaly.

Práci dokumentaristů si vyzkoušeli žáci ze základních škol Jaroslava Seiferta a Jungmannovy sady, Soukromé střední zemědělské školy a studenti Gymnázia Jana Palacha. Slavnosti se zúčastnili i někteří jimž byly reportáže věnovány. Josef Hlaváček, jenž prošel komunistickými vězeními, dále hudební publicista a DJ Jaromír Tůma, mělnický fotograf Karel Lojka a František Čanda, pamětník, který prožil období tzv. Protektorátu. Ze zdravotních důvodů se omluvili válečný veterán Vojtěch Cimbolínec a dcera protinacistického odbojáře Helena Pražáková. Žákovské reportáže ocenili na místě i starosta města Mělníka MVDr.Ctirad Mikeš a místostarosta města PhDr. Petr Volf.

O projektu také promluvit Jan Polouček, provozní ředitel neziskové organizace Post Bellum, která spolu s městem Mělník za Příběhy našich sousedů stojí: „Setkání s pamětníkem je jen začátkem dobrodružství. Děti se stávají dokumentaristy, bádají v archivech, procházejí nahrávky a zpracovávají je. Teprve, když mají příběh odvyprávět, se učí porozumět tomu, co se dělo v životě pamětníka a v naší minulosti.”

Po dobu projektu žákům pomáhali jejich učitelé i profesionální novináři a dokumentaristé z rádia Signal, okresního archivu na Mělníku a Post Bellum. Výsledné reportáže je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Kristýna Bardová, mar

 

Tým ZŠ Jungmannovy sady

Pamětníci Josef Hlaváček, František Čanda, Jaromír Tůma, Karel Lojka

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter