TIP NA VÝLET: Je libo projíždka veteránem? Navštvite železniční muzeum

Hlavním posláním Klubu železničního muzea Zlonice je záchrana železničních exponátů, jejich shromažďování ve Sbírkovém fondu Železničního muzea Zlonice, budování a provozování stálé expozice.

Ta byla vytvořena téměř před 20 lety v komplexu budov bývalého venkovského sídla zakladatele klobuckého akciového cukrovaru Kaš- para Vopršala. Nový areál muzea nalezneme v Lisovicích, části městyse Zlonice, nedaleko Slaného. Kromě vystavených exponátů nabízí návštěvníkům nevšední zážitek. Tím bezesporu je projížďka na malodráze s historickou dieselovou lokomotivou ze 40. let minulého století. Za zhlédnutí však rozhodně stojí i modelové kolejiště i výstava fotografií a dokumentů věnovaných 140. výročí zprovoznění Pražsko – duchcovské dráhy.

O oblíbenosti muzea svědčí vysoká návštěvnost. Jen v roce 2014 se do něj vypravilo 100 000 turistů. O areál projevili v minulosti zájem i filmaři. Vybrali si ho i tvůrci oblíbeného pořadu České televize „Toulavá kamera“, kteří předloni zprostředkovali návštěvu jeho divákům. Zlonické muzeum se stalo prestižním cílem výletníků, když před šesti lety získalo turistickou známku č. 1776. Po zimní přestávce brány poprvé otevře 22. dubna. Navštívit jej potom můžeme vždy o víkendech a svátcích (vyjma pondělí) od 9 do 15 hodin.

Lot
lokomotivaNÁMĚTEM GRAFICKÉHO ZPRACOVÁNÍ TURISTICKÉ ZNÁMKY se stala parní lokomotiva někdejšího světového producenta železniční techniky firmy Orenstein. Tento stroj byl v roce 1921 vyroben pro cukrovar pražského bankéře Davida Blocha. Vozidlo známé pod jménem Ludvík potom sloužilo v cukrovaru v Kopidlně a od roku 2008 je umístěno ve zdejším muzeu.

Foto archiv muzea