Svatováclavská pouť bude letos v církevním duchu

I kolem Národní svatováclavské pouti, jenž se každoročně koná u příležitosti patrona Země české sv.Václava, byla celá řada otazníků. Avšak nakonec došlo k rozhodnutí, že pouť bude! Samozřejmě za předpokladu, že nedojde k výraznému zhoršení situace. Podle kardinála Duky by mělo základní schéma duchovní části programu zůstat zachováno s možností redukce v případě, že se epidemiologická situace zhorší. To se týkalo i bohatého doprovodného programu v podobě koncertů, stánkového prodeje i pouťových atrakcí.

Bohužel obavy se naplnily a tak jak zaznělo od starosty města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Vlastimila Picka. „V pondělí 31. srpna jsme průběh slavností již poněkolikáté konzultovali s Krajskou hygienickou stanicí. Ještě nedávno smířlivý postoj ke stánkovému prodeji na Lázeňské se vlivem situace změnila jeho pořádání nám hygienická stanice důrazně nedoporučila.“. A proto společnost AMZ, která má stánkový prodej na Lázeňské ulici na starosti, se rozhodla pro letošní rok zrušit i lunapark. Podobně to nakonec dopadlo i s kulturním programem v Letním kině, jehož vrcholem měl být koncert zpěváka Kamila Střihavky. Neproběhne ani klasický závěrečný ohňostroj.

Letošní Národní svatováclavská pouť se tedy vrátí ke svým duchovním kořenům. V neděli 27. září proběhne přivítání relikvie sv. Václava před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, následovat bude Svatováclavský koncert a nešpory. A v pondělí 28. září pak proběhne tradiční dopolední bohoslužba. Dle doporučení hygieničky bude prostor na Mariánském náměstí uzpůsoben tak, aby byl dodržen maximální povolený počet účastníků. Pondělní kulturní program na náměstí však proběhne beze změny včetně koncertu Petry Janů, jehož začátek je plánován na 18:30 hodin. Tím bude letošním Svatováclavským slavnostem konec.

Věřme, že v příštím roce již situace bude natolik příznivá, a Národní pouť si opět všichni skvěle užijí…

mar