Vinný košt nabídl opět výjimečnou atmosféru!

Svatovavřinecké slavnosti mělnických vín přilákaly druhou srpnovou sobotu do centra města stovky návštěvníků. K ochutnání byla zejména mladá vína místních vinařů a letos byla věnována pozornost především odrůdě Ryzlink rýnský, ze které vzniklo jedno z nejchutnějších vín této vinařské oblasti.

Ryzlink bylo možno ochutnat v prostorách radničního dvora, kde byl stánek zaměřený právě na tuto konkrétní odrůdu. Letošní 11. ročník přinesl opět spoustu doprovodného programu a výbornou organizaci. Košt probíhal v již zažitém, osvědčeném konceptu, který spočívá v koupi sklenky a žetonů, za které má návštěvník možnost ochutnat mnoho vzorků vín. Na hlavním pódiu uprostřed náměstí Míru se vystřídaly kapely Jablkoň, Vltava, Jazz Underground či Druhá tráva. Ovšem akce neprobíhala pouze na náměstí Míru, ale i v přilehlé ulici Svatováclavská a dalším atraktivním místem k ochutnávce vína se stal zámek Mělník, který mimo jiné nabízel v průběhu akce prohlídky interiéru zámku a také sklepních prostor. Novinkou letošního ročníku byl nový design typických skleniček, k jejichž koupi patřil i slosovatelný kupon, který zaručil dvěma desítkám výherců 2 lahve výborného mělnického vína.

K dobrému vínu patří neodmyslitelně i dobré jídlo, kterého byl také dostatek. Návštěvníci mohli ochutnat jak francouzskou, českou, italskou, tak i indickou kuchyni. Za vše mluví i velice kladné ohlasy návštěvníků, kteří hodnotí zejména atmosféru mělnických koštů jako zcela výjimečnou. Stejně tak jsou na facebookových stránkách Mělnického vinného koštu k vidění velice pozitivní recenze nabízených vín od místních vinařů. Podle některých kvalita vín v této oblasti každým rokem značně stoupá. Mělnický košt je vedle Vinobraní a dubnové Vinné noci jednou z akcí korespondujících se spojením „Mělník, město vína.“ Mělnický košt působí velice přirozeně a celá idea je čistě o vychutnávání dobrého vína a o úctě k jeho tradici v našem kraji. Možná i proto se jedná o jednu z nejoblíbenějších akcí obyvatel Mělníka a nejen jich. Řada návštěvníků dorazila z opravdu dalekých koutů republiky.

Nejbližší akcí pro milovníky vína je bezpochyby Mělnické vinobraní, které rozzáří ulice města za necelý měsíc. Kdo ovšem nesnáší dobře jistou kritizovanou odchylku spíše „festivalu Vinobraní“ od vinařské tradice a apelu na vína Mělnicka, bude si muset počkat na jarní Vinnou noc a 12. ročník Mělnického koštu, který patří bezpochyby k těm nejkrásnějším akcím roku.

BB