Stromboli – výjimečný koncert, který se již nebude opakovat

Skutečná hudební lahůdka pro příznivce „parádní muziky“ se chystá na tento pátek 18. srpna v Letním kině Houšťka u Staré Boleslavi. Vystoupí zde kapela, která se již „zlatým písmem“ zapsala do dějin českého bigbítu. 

Počátky kapely Stromboli sahají do jara 1985, kdy vznikla jako původně příležitostná kapela pro živý koncert tria Michala Pavlíčka na festivalu Jazz Praha ve složení kytarista Michal Pavlíček, baskytarista Vladimír Guma Kulhánek a bubeník Klaudius Kryšpín. V únoru 1986 skupina dostala název Stromboli na základě Pavlíčkového zážitku, kdy viděl erupci stejnojmenné sopky, a přibyly dvě členky. Z tehdy populární kapely Precedens přišla vokalistka Bára Basiková a za klávesy se postavila Vendula Kašpárková. Gumu Kulhánka, který nestíhal hrát ve dvou kapelách (Mišíkovo ETC…) časem vystřídal ne,méně skvělý basák Jiří Veselý. Skupina hrála a stále hraje fúzi různých stylů – jazzrock, space rock, novou vlnu, v její hudbě lze vystopovat i prvky heavy metalu či black metalu. Koncertní aktivity Stromboli přišly vzápětí po prvních zkouškách – Gitariáda v Bratislavě, festival Jazz Praha 86 v Lucerně plus další samostatná vystoupení – a najednou se o kapele začalo mluvit jako o nové „bombě“. V září 1987 si Stromboli v rámci koncertu ku příležitosti Mírových pochodů Olofa Palmeho, zahráli v Mnichově. Ve stejném roce vyšlo dvojalbum Michal Pavlíček – Stromboli , shrnující de facto veškerou Pavlíčkovu tvorbu v letech 1985-86. A zároveň Michal Pavlíček s Bárou Basikovou a Stromboli nahráli soundtrack s texty Michala Horáčka k dětskému filmu Nefňukej, Veverko! Věry Šimkové-Plívové. V kontextu doby naprostá rarita! Po emigraci Klaudia Kryšpína a Venduly Kašpárkové došlo opět ke změně sestavy kdy je vystřídal bubeník Jan Seidl a klávesista Roman Dragoun. V devadesátých letech se však každý z členů vydal svojí cestou a kapela přestala existovat.

Až při příležitosti 30. výročí vzniku kapely vystoupila 4. prosince 2014 v původní sestavě na velkém vzpomínkovém koncertě v pražské O2 aréně, kde bylo pokřtěno i nové album Fiat Lux (Budiž Světlo), které s hudbou Michala Pavlíčka otextoval Vlastimil Třešňák a Petr Kolečko.

V letošním roce ve stejném složení kapela podnikla šňůru, která vyvrcholí právě posledním koncertem tento pátek, kdy se od 19 hodin otevřou brány Letního kina. Jako předkapela se představí domácí skupina Medea, která okoření večer velmi rytmickým sebevědomým rockem a skvělým výkonem zpěvačky Jany Novákové.

A pak na podium vystoupí kapela, kterou Michal Pavlíček popsal v seriálu ČT „Bigbít“ následovně: „Stromboli bylo takový uzavření se do sebe, takovej ostrůvek, kterej v tý muzice najdeš, abys unikl… Byl to experiment, kde šlo o to vytvořit silný nálady se zpěvem Báry, který byly jak velmi citový, tak i velmi agresivní – byl to pokus s jinejma pěveckejma polohama, třeba s používáním techniky částečně operního zpěvu. Já jsem ve Stromboli měl právě takovou tu druhou stránku, vedle klaunství a šaškovství Výběru, toho takovýho agresivního a rockovějšího pohledu, tady šlo o hodně citový věci.“

mar

stromboli