Stará Boleslav opět přivítá poutníky pestrým programem

Národní svatováclavská pouť na prahu tohoto tisíciletí navázala na staleté tradice staroboleslavských poutí. Poutní slavnost, konaná v centru Staré Boleslavi každoročně 28. září, se tak stala hlavní událostí státního svátku Dne české státnosti, který slavíme v den výročí zavraždění knížete Václava.

Avšak Svatováclavská pouť je vedle duchovní stránky, která je hlavní náplní celé slavnosti a jenž sem přivádí tisíce poutníků, i příležitostí k setkávání se při kulturních programech. I v letošním roce bude co nabídnout. Již od čtvrtka 28. září do neděle 1. října proběhne v areálu Houštka celá řada nejrůznější akcí. Až do neděle bude možno navštívit pravou pouťovou zábavu, ukázky dobových řemesel a zejména děti si užijí nejrůznější atrakce. V pátek 29. září zdejší letní kino od 16.30 přivítá řadu kapel a muzikantů. Z nich možno jmenovat například uskupení Želiborů a přátelé, dále všeobecně známá mělnická kapela Baťa & Kalábůf něžný beat či skupina Antikvariát. Celý program potom ukončí již legendární country kapela Poutníci. Nejinak tomu bude i v sobotu 30. září. Od 15 hodin se na zdejším pódiu opět vystřídá celá plejáda skvělých muzikantů. Z nich možno jmenovat například uskupení Vombat Kruton, dále Klasickej postup, kapely EX 05 či Dekameron. Slavnou liverpoolskou skupinu připomene The Beatles Revival – Brouci Band a o závěrečný koncert se postará Michal Hrůza a Kapela Hrůzy.

Hlavním dnem celých oslav však bude čtvrtek 28. září. Na Mariánském náměstí se od 10 hodin uskuteční slavnostní Mše svatá, kterou letos celebruje ostravsko-opavský biskup mons. František Václav Lobkowicz a kázání tradičně přednese arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka. Jelikož poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie je z důvodu rekonstrukce uzavřen veškerý duchovní program v podobě svátostí smíření nad svatováclavskými relikviemi či chrámového koncertu se uskuteční v bazilice sv. Václava.

V odpoledních hodinách Mariánské náměstí ožije bohatým kulturním programem. Nejprve to bude řízná dechovka v podání orchestru Járinky a po něm vystoupí místní hudební těleso FF Band, který se zaměřuje na jazzovou a taneční hudbu, a jeho členy jsou výhradně žáci zdejší ZUŠ. Děti shlédnou „Vypečenou pohádku“ v provedení Divadla Černý Petr, a po předání Svatováclavské plakety celý program završí koncert Kamila Střihavky se skupinou Leaders.

Průvod svatého Václava, který se vydá z rezidence Rodinného klubu Klíček v němž po celý den bude probíhat Středověký jarmark a ohňostroj zakončí toto duchovní i světské setkání návštěvníků této významné slavnosti.

Tato symbióza je přece důležitou a nepostradatelnou součástí našeho života.

mar