Socha románového hrdiny je v Kralupech už rok

Socha Švejka z bronzu se stala neodmyslitelnou součástí Kralup. Jen málokdo z tamních obyvatel s ní nemá svůj snímek ve svém archivu či selfie. Zároveň se stala magnetem pro turisty, kteří by snad nikdy do centra dolního Povltaví ani nezavítali. Před rokem byla slavnostně instalována.

Vize, která se začala naplňovat před čtyřmi a půl rokem, získala v sobotu 20. května 2017 zcela konkrétní podobu. Kralupy nad Vltavou získaly svou sochu Švejka v životní velikosti. Finalizoval se tím dlouholetý sen skupiny kralupských přátel, kteří si usmyslili, mít ve městě zvěčnělého románového hrdinu. A nejen jich, ale i stovek a možná tisíců drobných dárců kovových mincí a bankovek. Vedla je tomu skutečnost, že jméno města Kralupy je v slavném Haškově románu celkem sedmkrát citováno v souvislosti s účetním šikovatelem Janem Vaňkem. Veřejnou sbírkou na ni bylo získáno více než půl milionu korun. Ta se rozšiřovala i za hranicemi města. Nositelé myšlenky spolupracovali se švejkology z okolních zemí, odkud se také dostavily další sbírkové finanční obnosy. Skupina hlavních organizátorů společně strávila ve svém volném čase bezpočet dnů brigádami při sběru kovového šrotu. Jimi přidané nemalé peníze získaly i hodnotu a rozměr fyzické práce.

V době nápadu v České republice žádná sedící Švejkova skulptura v reprezentativní velikosti neexistovala. A bylo hned rozhodnuto mít ji postavenu na dohled od někdejší proslulé kralupské drogerie účetního šikovatele Jana Vaňka, který byl živoucí osobností, skutečně velkým Haškovým přítelem, a jeho postava se vyskytuje i ve světoznámém románu. Ostatně – v Kralupech ještě stále žije Vaňkova vnučka, těšící se dobrému zdraví, která má dvě dospělé dcery a rod Vaňků pokračuje dalším potomstvem.

Románový hrdina – Josef Švejk, celý z bronzové slitiny, sedí na kovové parkové lavičce před tamní radnicí (s možností přisednutí pro 2 – 3 osoby), na klíně má pejska, stájového pinče a vyhlíží, obrazně řečeno, svého přítele Vaňka, kterého v románu barvitě spisovatel J. Hašek zpodobnil. Jejím zhotovitelem byl Albert Králiček z Nové Paky.

Odhalení sochy se vloni stalo pro Kralupany velikou společenskou událostí. Při slavnosti instalace skulptury se sešly stovky lidí. Nahlášeno bylo sedm zahraničních delegací. Bylo tu mnoho uniformovaných členů vojenských historických spolků. O této události byli zpraveni příznivci románového hrdiny dokonce až v Norsku a dalších místech Evropy, ale i například také na Sibiři v Jakutsku – a rovněž i potomci českých emigrantů v Americe. Švejk měl tehdy v zahraničí třináct bronzových soch, většinou v místech, kde se odehrávaly boje I. světové války. Během loňského května k nim přibyla další, ta kralupská…

Jiří Herain