Jak jste prožili 20. století? Ptají se žáci a studenti z Mělníka svých sousedů

V pondělí, 28. května 2018 vyvrcholí projekt Příběhy našich sousedů na Mělníku slavnostní závěrečnou prezentací. Ta se uskuteční od 15 hodin v divadelním sále Masarykova kulturního domu na Mělníku.

Šest týmů ze základních a středních škol (ZŠ J. Seiferta, ZŠ Jungmannovy sady, Soukromá SZŠ a Palachovo gymnázium) představí příběhy šesti pamětníků. S podporou svých učitelů a profesionálních dokumentaristů z organizace Post Bellum vytvořily audio a videoreportáže. Při slavnostní závěrečné prezentaci přiblíží osudy a životy svých pamětníků veřejnosti. A bude to určitě zajímavé a pro mnohé možná i objevné.

„Žáci a studenti se setkali s Karlem Lojkou, který dlouhá léta zachycoval významné události města na fotografiích. Hudební publicista a dýdžem Jaromír Tůma, vzpomínal na to, jakým způsobem se v době normalizace sháněly gramofonové desky kapel ze Západu a na své působení v časopisech Melodie a Mladý svět. Válečný veterán Vojtěch Cimbolínec i ve svých 102 letech popisoval tažení se Svobodovou armádou přes Duklu až do Prahy.

František Čanda popsal, jak ho jako osmiletého zmlátili příslušníci SS kvůli recitaci básně Sv. Václave…nedej zahynouti nám i budoucím. Helena Pražáková mimo jiné zavzpomínala na svého učitele, který statečně podpořil spolužačku, jejíž otec byl popraven za Heydrichiády. Josef Hlaváček se podílel na počátku normalizace na zajištění televizních přenosů z budovy Federálního shromáždění (FS). Když odmítl nabídku předsedy FS Aloise Indry ke vstupu do KSČ, octnul se zničehonic na 22 měsíců ve věznici v Plzni na Borech,” představuje pamětníky Michal Šimek místní koordinátor projektu z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů realizuje.

Příběhy našich sousedů realizuje město Mělník ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum děti ve školách už od roku 2013. Dosud se do projektu zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z jednašedesáti měst po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem pět set sedmdesát pamětnických příběhů.

Děti se v projektu setkávají s pamětníky nejen v Mělníku, ale ve městech po celé republice, například v Praze, Jihlavě, Mladé Boleslavi, Jeseníkách či Semilech. Všechny žákovské výstupy z projektu jsou publikovány na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz. Nahrávky celoživotních vzpomínek se pak objeví také v internetovém archivu Paměť národa, největší veřejné pamětnické sbírce v Evropě, kterou spravuje nezisková organizace Post Bellum společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem.

„Věříme, že předávání zkušeností mezi generacemi je nejpřirozenější způsob vzdělávání. Žádná učebnice nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako vyprávěný příběh,“ říká Magdalena Benešová, metodička projektu.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter