Jak se měnilo město Mělník?

Královské věnné město Mělník v minulém století prošlo velkými změnami. Zvláště v jeho druhé polovině, kdy bohužel zmizelo mnoho staveb a zvláště současné náměstí Karla IV. doznalo nenahraditelných ztrát. Jak vypadalo dříve a co vše se zde nalézalo. Kde bylo ono rázovité Podolí či Pšovka, ta mělnická předměstí s domky a zahrádkami. Pivovar či mokřiny u bývalých rybníků. Různá zákoutí sloužící k dobrodružným hrám místních kluků. Kdo dnes ví, že se třeba sáňkovalo v Jarošově ulici až k dnešní Bezručově.

To vše přiblíží nová knížka Karla Lojky a kronikáře města Martina Klihovce „Mělník na starých fotografiích 1970-1989“. Kniha obsahuje 420 unikátních fotografií, které pořídil známý mělnický fotograf a milovník historie Karel Lojka. Snímky zobrazují proměny města Mělníka v letech 1970 až 1989. Zachycují vzhled náměstí Karla IV. i Podolí před velkými demolicemi celých ulic a bloků domů. Dále dokumentují výstavbu mnoha nových budov občanské vybavenosti, které v 70. a 80. letech 20. století v našem městě vznikly. Jako například Poliklinika, školky, škola v Pražské ulici, plavecký bazén, obchodní domy na zmíněném Karlově náměstí, dřívější okresní sekretariát KSČ a dnešní zdravotní škola, dodnes „strašící“ VVS-Amerika-Teherán-Hold, samoobsluhy, Mototechna, autobusové nádraží a samozřejmě sídliště na Pivovaru či na Slovanech. Jak se změnily ulice Pražská, Bezručova či Vodárenská. Všechny fotografie jsou opatřeny textem popisujícím zobrazená místa.

Uvedení této skutečně zajímavé a poučné publikace proběhne ve středu 28. listopadu v 17 hodin v obřadní síni mělnické radnice na náměstí Míru. Slavnostní ráz ještě podtrhne skutečnost, že knihu pokřtí zpěvačka Eva Pilarová a mělnická rodačka známá herečka Jitka Čvančarová.

Kniha bude v prodeji mělnickém Turistickém informačním centru i obou knihkupectví na Mělníku a tak se jistě i stane vhodným dárkem pod stromeček.

A jelikož pan Lojka stále pokračuje ve svých aktivitách při nichž vznikají nové a nové snímky zachycující společenský život města, není vyloučeno, že se dočkáme i dalšího dílu.

mar