Na Mělnicku přibývá lidí s označenými koly, předchází tím krádeži

Mělník 14. listopadu (ČTK) – Na Mělnicku přibývá cyklistů, kteří si nechali označit svá kola, aby předešli jejich krádeži. Mělník spolu s policií projekt spustil v září, od té doby službu využilo přes sto lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Podle ní mají zájem o značení všechny generace cyklistů od mladých až po seniory. „Zájem o službu narůstá,“ uvedla mluvčí.

Takzvané forenzní značení kol spočívá v aplikaci speciálních roztoků, které obsahují mimo jiné mikročástice s kódem, který umožňuje jednoznačnou identifikaci kola. Značení je odolné, vydrží i mytí v páře nebo tlakovým čističem. Údaje jsou v národním registru, což zvyšuje i možnost dopadení případného pachatele krádeže kola, omezuje obchodování s kradenými koly a urychluje vrácení kola původnímu majiteli.

Služba značení kol je zdarma, lidé se o ni mohou hlásit v Mělníku na několika místech, například na obvodním oddělení mělnické policie v Bezručově ulici po telefonickém objednání nebo ve služebně městské policie v Husově ulici každé první pondělí v měsíci od 15:00 do 17:00. Kolo si může nechat označit každý, kdo přijde s průkazem totožnosti, podepíše souhlas se zpracováním osobních údajů a doveze čisté kolo v dobrém technickém stavu. Ideálně by s sebou měl mít doklad o jeho pořízení, případně podepisuje čestné prohlášení.

Službu forenzního značení kol nabízejí prostřednictvím městské policie i další středočeská města, například Kralupy nad Vltavou a Neratovice.

sbe ktp