Připomenutí konce II. světové války v Evropě

V těchto dnech si vzpomeneme 74 let od ukončení nejničivějšího světového konfliktu. V Evropě byl ukončen bezpodmínečnou kapitulací nacistického Německa 8. května 1945.

Město Mělník, Český svaz bojovníků za svobodu Mělník, Jednota československé obce legionářské Mělník a Spolek přátel vojenské techniky SEVER 2013 při této příležitosti pořádají akce k připomenutí této události.

V předvečer státního svátku, v úterý 7. května se od 14 hodin uskuteční Pietní akty k uctění památky obětí 2. světové války u památníků v centru města za účasti představitelů města a dalších zdejších organizací.

Ve čtvrtek 9. května od 16 hodin proběhne 5. ročník „Memoriálu Augustina Rebce“ na hřišti T.J.Sokol Mělník. Bude se soutěžit ve třech disciplínách. Tento trojboj pod názvem „BĚHOSK“ se skládá z běhu na 50 či 100 metrů, hodu břemenem a skoku do dálky.

Náčelník tělocvičné jednoty Sokol na Mělníce Augustin Rebec byl všestranný sportovec a cvičitel. V době nacistické okupace po násilném rozpuštění Sokola se v roce 1941 společně s dalšími členy Sokola prostřednictvím Václava Nováka napojil na odbojovou skupinu „Jindra“. Tato skupina spolupracovala s parašutisty, kteří připravovali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po provedení atentátu dne 27. května 1942 byl v období následné represe v červenci 1942 spolu s dalšími mělnickými občany a členy Sokola zatčen. Stanný soud v Praze ho za podporu útočníků, společně s dalšími sedmi členy mělnického Sokola, odsoudil k trestu smrti. Poprava celkem 252 osob zapojených do atentátu byla vykonána v koncentračním táboře v Mauthausenu 24. října 1942. Tehdy zde z mělnických Sokolů kromě Augustina Rebce zahynuli také Božena Rebcová, Ferdinand Černický, Miloslav Černický, Marie Černická, Václav Mareček, Marie Marečková a Libuše Marečková.

A vše vyvrcholí v neděli 12. května kdy od 10 hodin proběhne nejprve výstava vojenské techniky na náměstí Míru včetně legendárního sovětského tanku T-34. Ve 13 hodin bude následovat okružní jízda městem a posléze ukázky bojových akcí na téma „Osvobození 1945“ s přeletem německého průzkumného letounu nad městem. Chybět nebude hudební vystoupení country kapely Veranda z Jablonce nad Nisou, která jistě přispěje k dobré pohodě.

mar