Centrum pro integraci cizinců uspořádalo diskusi o přistěhovalectví

Aktivisté se na setkání v knihkupectví Želví doupě snažili veřejnosti přiblížit život migrantů prostřednictvím projekce dokumentárního filmu Ženy od vedle a následné debaty s jeho protagonistkami.

Centrum pro integraci cizinců (CIC) a Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) uspořádaly 6. listopadu v mělnickém knihkupectví Želví doupě projekci nového dokumentu Ženy od vedle, který natočila režisérka Theodora Remundová. Na programu večera byla i diskuse o přistěhovalectví s jednou ze čtyř protagonistek snímku Zvezdanou Marković.

„Díky její otevřenosti, laskavosti ale i sebevědomí měli návštěvníci večera možnost získat konkrétní představu o životě lidí, kteří si odchod ze země nezvolili dobrovolně, ale přesto našli své místo v přijímající společnosti,“ řekla organizátorka setkání Kristýna Šlajsová z pražského Centra pro integraci cizinců.

Dokument prostřednictvím vzpomínek a vyprávění nahlíží na životní příběhy migrantek od útěku z Bosny a Hercegoviny v 90. letech přes těžké hledání práce a společenského místa v Česku až po bilancování, jak nový život proměňoval jejich rodiny.

Na setkáních pořádaných organizacemi pomáhajícími migrantům se diváci po projekci mohou zeptat samotných imigrantů, jak je okolí přijímalo, jak se jejich děti začlenily do školy a kde se dnes vlastně cítí doma. „Plastické a citlivé filmové zachycení problematiky tak získává ještě další, velmi osobní rozměr,“ prohlásila Šlajsová.

Film, který je završením dvouletého výzkumu SIMI, není zatím jinak veřejně dostupný. Centrum pro integraci cizinců své služby nabízí od září také v Mělníku, promítáním nyní zahájilo svůj kulturně-společenský program.

jnd