Příběhy našich sousedů: žáci ve Mšeně a Byšicích představili vzpomínky místních pamětníků

V pondělí 29. května vyvrcholil v mšenské základní škole projekt Příběhy našich sousedů. Tři žákovské týmy z Byšic a Mšena představily příběhy lidí, kteří žijí v jejich sousedství a vyprávěli jim o životě ve 20. století.

Mezi zpovídané pamětníky patří Fratišek Pakandl, majitel byšického autoservisu se stoletou rodinnou tradicí. Dílnu obnovil po roce 1989, poté, co ji na mnoho let zabrali komunisti. Další z místních, Oldřich Lachmann, vzpomínal, jak musel spolu s dalšími učiteli přihlížet procesu, v němž nacisté odsoudili řadu lidí k trestu smrti. Třetím pamětníkem byl letec Zbyněk Čeřovský, kterého sovětská okupace zastihla na letišti v Hradci Králové. Kvůli nesouhlasu s invazí byl vyhozen z armády a vězněn, později emigroval do Spolkové republiky Německo.

„Mšenské prezentace byla ojedinělá svým nesoutěžním formátem, což je v projektu Příběhy našich sousedů naprostou novinkou,” vysvětluje regionální koordinátor projektu Michal Šimek. Absence rivality mezi týmy přispěla k téměř domácké atmosféře setkání. „Na dětech bylo vidět, že je vystoupení baví a po skončení oficiální programu mnoho lidí zůstalo, aby si popovídali nejen o historii. Přišli i pamětníci, kteří se s dětmi sešli v minulých ročnících projektu,” popisuje koordinátor.

Ve Mšeně se také ukázalo, že se žáci velmi dobře připraví, i když nejde o soutěž. Dobrou kvalitu příspěvků si pochvalovali jak starostka Byšic, Jana Poláková, tak i starosta Mšena Martin Mach. Obce jsou již podruhé spolu se společností Post Bellum pořadateli projektu Příběhy našich sousedů.

Pondělní prezentaci předcházela půlroční práce týmů, z nichž každý měl za úkol zachytit na diktafon jednoho z pamětníků. Poté dohledávaly spojitosti v dokumentech či archivech a v profesionálním studiu Signal rádia vytvořily rozhlasové reportáže. Ty zazněly na slavnostním odpoledni a jsou také dostupné na webové stránce www.pribehynasichsousedu.cz

Nahrávky celoživotních vzpomínek se také objeví v internetovém archivu Paměť národa. Se svými sousedy se toto pololetí setkávali také žáci z Karlových Varů, Ostravy, Jihlavy, Liberce, Šumperku a třech pražských městských částí.