Postaví automobilka Tesla Motors svou továrnu v našem regionu?

K továrně zvané Gigafactory, kterou americký výrobce elektrických aut a baterií Tesla Motors staví v Nevadě v USA, by mohla přibýt druhá v Evropě. Podle informací serveru The Space Invader se uvažuje právě o Česku – údajně dokonce o lokalitě „na sever od Prahy“.

Webová stránka The Space Invader se odvolává na infomované zdroje. Právě budovaná nevadská Gigafactory na výrobu lithium-iontových baterií se má podle záměrů šéfa Tesly Motors, vizionáře Elona Muska, stát největší budovou na světě.

Nová moderní továrna v Evropě by měla vyrábět baterie, pohonné systémy i automobily. Pro umístění závodu v ČR mluví jak dobré zkušenosti zahraničních automobilových výrobců s českými zaměstnanci, tak bohaté domácí zásoby lithia v nedalekých Krušných horách. Právě tato surovina je pro výrobu baterií nezbytná. Nezanedbatelnou výhodou je i poloha lokality v centru Evropy.

Vláda se zájmem o vystavění takového závodu dlouhodobě netají. „Česká republika by mohla být ideální zemí pro takovou investici, protože jsme země, která vyrábí milion aut ročně a má přebytek elektrické energie, kterou vyváží,“ řekl již před dvěma lety při návštěvě USA ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

jnd