Krajští zastupitelé podle očekávání zvolili hejtmankou Pokornou Jermanovou

Na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva Středočeského kraje v Praze byli zvoleni také její náměstkové a noví krajští radní.

Schůzi sice zahájil dosavadní hejtman Miloš Petera (ČSSD), její vedení však poté přenechal své nástupkyni ve funkci, místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO).

Foto - web Středočeského kraje
Foto – web Středočeského kraje

V jedenáctičlenné radě zasedne po čtyřech zástupcích vítězného hnutí ANO, stejný počet jich dodají Starostové a nezávislí (STAN), doplní je dva zástupci ODS a jeden z TOP 09. Trojice zastupitelů zvolených za tuto stranu přitom do středočeské vládnouci koalice vstoupila proti vůli jejího vedení. Koalice tak má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů.

Statutárním zástupcem hejtmanky a jejím náměstkem pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu se stal starosta Kolína Vít Rakušan (STAN), náměstkem pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO), náměstkem pro oblast zdravotnictví starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS) a náměstkem pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (TOP 09).

Radním pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek se stal Martin Macháček (STAN), jeho stranický kolega Věslav Michalik bude zodpovědný za oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských projektů a rozvoje venkova; stejné hnutí v radě zastupuje také radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc.

Za hnutí ANO v radě Středočeského kraje dále zasednou Jaroslava Němcová (oblast sociálních věcí) a František Petrtýl (doprava); sestavu radních doplní Jan Skopeček z ODS (oblast vzdělávání a sportu).

jnd