Poezie z města chemie….

Kulturní i společenský život bohužel se zastavil i v Neratovicích. Avšak alespoň knížkou si jej možno připomenout.

„Básník bez jména“. Takový je titul knihy neratovického autora Ivana Freda, jenž vyšla na sklonku loňského roku. Jeho poezie je rozdělena do jednotlivých kapitol mapující dekády autorovy tvorby do současnosti. Básnická sbírka provází čtenáře postupně několika staletími a světovými končinami najednou. Autor čerpá z bohatého kulturního a literárního dědictví nejen Evropy, Ruska (Bulgakov), ale i americké beatnické poezie (Kerouac, Ginsberg) a k ní se vážící okouzlení buddhismem.

Ivan Fried se narodil v roce 1952 v Praze, od 80. let se zabýval amatérským divadlem jako dramatik, textař a herec. V roce 1995 dokončil dálkové magisterské studium na FSV UK v oboru žurnalistiky. Profesní život strávil posledních 25 let jako ředitel kulturní organizace. Jeho opravdovým posláním na tomto světě je být básníkem. Od zakoupení kytary v r. 2017 vystupuje i se svými písněmi, ovlivněn především setkáním s Karlem Krylem. Od roku 2013 žije právě v Neratovicích. Ivanovu poezii znamená procházet se v několika staletích a světových končinách najednou. „Proto jsem našel Američanku jménem Janis Joplin a řekl tohle je věc.”..

V knize nalezneme rovněž šestnáct kreseb Kurta Gebauera, významného českého sochaře, mimo jiné i tvůrce skulptury Kamenná kniha v Lobkovicích. Ve čtvrtek 28. ledna se mělo konat ve Společenském domě setkání s autory této knihy, avšak bohužel vzhledem k současné situaci muselo být zrušeno. Nicméně knihu možno si zakoupit v recepci Společenského domu a doufejme, že nastane doba, kdy bude možno se setkat i s jejím autorem.

mar