Ve Staré Mydlárně zazní reggae, dub i jazz

Ani tento víkend v mělnickém klubu se neobejde bez skvělé muziky. Páteční večer bude patřit opět dvěma kapelám, které se sem vrací téměř přesně po třech letech. Po punk-rockových kapelách tu sice zazní trochu jinačí žánr, ale zase to bude pořádný nářez.

Skupina Orly v Blotie Evropy vznikla již roku 1996 v Ústí nad Labem a název převzala z polského překladu názvu básně Antonína Sovy. Za dobu své dvacetileté existence prošla řadou personálních změn a současná sestava se skládá z muzikantů dá se říci z různých koutů naší země a v jednom případě dokonce i za hranice, neboť jeden z nich je dokonce až z Berlína. Houpavé rytmy na pomezí reggae a dubu, jasné názory, ale hlavně klid a pohoda čiší z vystoupení této hudební formace.

Slánská Rastafidli Orkestra je kapela s uchvacující zpěvačkou, varhanami, kytarou a ďábelskými perkusemi. Skupina se původně volně inspirovala tradičními jamajskými ska a reggae peckami a utvářela je k obrazu svému, často zcela nepoznatelnému. V současné době vytváří skladby zcela vlastního rázu jež rychlým tempem přibývají a již tvoří naprostou většinu koncertního repertoáru. Tyto skladby vlastní produkce míchají reggae, ska, dub, jazz, drum’n’bass a latino s jamajskými a jazzovými klasikami v nestandardních aranžích.

A v sobotu to bude skutečně bomba! Po roce se do Mělníka vrací welšsko-australský mág bluesové kytary Gwyn Ashton. V loňském roce zahajoval letní setkaní Blues před Dírou v mělnickém podloubí. A byl to opravdu skvělý zážitek.

Gwyn Ashton je dnes pro bluesové publikum žijící legendou. Ne nadarmo byl v roce 2001 vyhlášen třetím nejlepším kytaristou světa.Tento fenomenální kytarista a zpěvák započal svou kariéru už během osmdesátých let v Austrálii. Se svou tehdejší kapelou procestoval celý kontinent a koncertoval s řadou významných osobností hudební scény. Později se však rozhodl vydobýt srdce bluesových fanoušků i jinde a odcestoval proto do Evropy. Natrvalo se usadil v Anglii, odkud bylo snazší muziku propagovat. Gwyn hraje buď v komorní atmosféře při sólovém vystoupení, nebo s více nadupaným zvukem tříčlenné kapely pojmenované jednoduše „Gwyn Ashton Trio“. Také hraje v duu se slovenským bubeníkem Tomášem Bobkem Bobrovniczkým, který je mělnickým návštěvníkům také dobře znám..

Jeho styl propojuje vlivy bluesové hudby spolu s rockem, ale nacházíme v jeho tvorbě nejrůznější odkazy. Vyhrává si s elektrifikovaným akustickým zvukem a nechává se inspirovat mnoha směry. Jeho styl vyznívá autenticky, našel si tak vlastní identitu a tímto přináší právě bluesovou hudbu v nové podobě do 21. století.

Bedřich Marjanko