Osahejte si roztocký zámek

V rámci rozšiřování nabídky služeb pro návštěvníky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, významného turistického cíle, se stal historický objekt zámku bližší též nevidomým a slabozrakým.

Pavel Jedlička ze společnosti Architektonické modely pro ně vytvořil hmatový model o velikosti 70 krát 25 centimetrů v ceně 90 tisíc korun, který vznikl díky projektu Zpřístupnění nových expozic Středočeského muzea v Roztokách u Prahy pro nevidomé a slabozraké za finančního přispění ministerstva kultury.  ČR.

„Možnost osahat si model konkrétního objektu je podle osobní konzultace s nevidomými velmi zajímavá a poučná. Dají se na něm vedle samotné proměny zámku ukázat rozdíly mezi charakteristickými prvky jednotlivých časových období,“ řekla ředitelka muzea Zita Suchánková. Stavební vývoj zámku prošel pěti etapami, promělil se z vodní tvrze ze 13. století přes gotickou a renesanční přestavbu a baroko až po současnost.

Vedení muzea chce rovněž nechat vyrobit modely všech pěti proměn a nabídnout je návštěvníkům. Již existující model nepostrádá popisný text v Braillově písmu. Nejen vidět, ale také si jej osahat, mohou od nynějška mohou návštěvníci v Informačním centru v přízemí zámku.

red