Na mělnickém náměstí zazní písně Karla Kryla

„Osudová osmička“ provází tisíciletou historii naší vlasti. Připomeňme si například bitvu na Moravském poli 1278 kde padl král „železný a zlatý“ Přemysl Otakar II., listopad 1378 kdy zemřel Karel IV., bitva na Bílé Hoře 8. listopadu, a tak bychom mohli pokračovat dále. Nejtragičtěji se ona osmička zapsala v minulém století – 1938 Mnichovská zrada, 1948 Únorový puč a … 1968! Pražské jaro, pokus o demokratizaci společnosti, kterému zabránila invaze vojsk Varšavské smlouvy. Tanky v ulicích… věc v Evropě od maďarské revoluce nevídaná! Oběti na životech a dvacet let normalizační šedi. Symbolem odporu byly i písně „básníka nesvobody“ Karla Kryla. Jeho „Bratříčkem zavírej vrátka“ si mnozí z nás vždy připomněli u „díky“ rušičkám chroptících vysílání Svobodné Evropy tuto tragickou událost.

A tak i letos u příležitost tohoto kulatého výročí si právě jeho písněmi vzpomeneme na všechny oběti. Avšak nebude „pouze“ vzpomínka, ale i připomenutí, že demokracie je velmi křehká a je velmi snadno jí zase ztratit. Tentokrát nejsou hrozbou ani tak tanky, ale slova! Dezinformační weby a sociální sítě dokáží ovlivnit velkou část společnosti. Snadno tak podléháme různým zkresleným informacím, kterým snadno podléháme.

A právě i tuto skutečnost si připomeneme v úterý 21. srpna od 17 hodin na mělnickém náměstí Míru. A také slovy… Ale těmi, které naopak povzbuzovaly, avšak také i varovaly. I proto jsou tak aktuální. Tvorbou Karla Kryla. Jeho písně zde zazní v podání místních muzikantů Mariána Kořínka, člena kapely „Navostro“ Marka Holého a samozřejmě Petra „Bati“ Kundráta. Z Rakovníka dorazí skupina „Falešná ozvěna a z našeho hlavního města to bude kapela „Missa“, která se od svého vzniku před téměř 20 lety věnuje autorské interpretaci písní Karla Kryla. Prostřednictvím barvitého aranžmá v kompozici s projekcí, osobitými verši a odlehčujícími glosami skupina vytváří dramaturgicky ucelený tvar, jehož přínosem je mimo jiné připomenout zábavnou formou publiku, že kdo se nepoučil z dějin, musí je znovu prožít. Samozřejmě kromě muziky, která vždy byla i symbolem odporu proti bezpráví zde bude možno shlédnout výstavu dobových fotografií a také si poslechnout verše tohoto opravdového vlastence – Karla Kryla.

Tak přijďte si nejenom připomenout pohnuté události našich dějin, ale i dát najevo, že svobody si stále vážíme a nehodláme se jí vzdát….

mar