V mělnickém klubu zazní „zlatá šedesátá“ i punkový nářez

Po skutečně skvělém koncertu fenomenálních slovenských bluesmenů v mělnickém klubu Stará Mydlárna zazní další hudební rytmy, jenž poznamenaly celé generace. Šedesátá léta v muzice. To je skutečně fenomén doby. Kromě všeobecně známé liverpoolské kapely to jsou i The Searchers, Carl Perkins, Chuck Berry či „nestárnoucí“ The Rolling Stones…

A není tak náhodou, že všechny tyto slavné i trochu méně slavné hudební formace mají své revivaly po celém světě. Rovněž u nás je celá řada takových skupin, které hrají více či méně zdařile jejich muziku. I ve Staré Mydlárně zahrálo několik takových kapel. Častým zdejším hostem je právě i kladenská skupina The Basketles – Beatles & CCR revival band, jenž se na hudebních pódiích vyskytuje již od roku 2004. Kapela se primárně zaměřuje na věrnou interpretaci hitů dvou legendárních kapel z éry šedesátých: The Beatles a Creedence Clearwater Revival, jejichž hudba ve stylu rock and roll, mersey- beat, country a swamp rock žije dodnes.

Zatímco liverpoolskou legendu skutečně není třeba zde představovat, tak alespoň stručně si připomeňme Creedence Clearwater Revival. Jedná se o americkou rockovou kapelu, která existovala od prosince 1967 do června 1972. Vznikla ve městečku El Cerrito ve státě Kalifornie. Skupinu tvořili sólový zpěvák, kytarista a textař John Fogerty, jeho bratr a doprovodný kytarista Tom Fogerty, baskytarista Stu Cook a bubeník Doug Clifford. Jejich hudební styl zahrnoval rock and roll i rock. Skupina vydala celou řadu hitů, v nichž se plně rozvinul Fogertyho autorský talent; některé z nich se staly součástí rockové klasiky, jako například „Proud Mary“ v repertoáru Tiny Turner. Kolem roku 1970 kariéra skupiny vrcholila, později došlo mezi členy k napětí, což vedlo k odchodu Toma Fogertyho a posléze k definitivnímu rozchodu v roce 1972. I přes relativně krátkou dobu existence se nesmazatelně zapsala do hudební historie. Její muzika stále zní v rozhlasových stanicích po celém světě a často figuruje v různých médiích. Vždyť jenom ve Spojených státech skupina prodala 26 milionů desek. A v roce 1993 byli CCR uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame.

A nyní v pátek 9. března si tak příznivci muziky připomenou tuto slavnou éru, neboť zde zazní i známé „pecky“dalších legendárních kapel jako Everly Brother, Chuck Berry či The Rolling Stones, které letos přivítáme 4. července i v Letňanech.

Takže nelze vůbec pochybovat, že příznivci muziky, která nikdy nezestárne tak prožijí další skvělý večer.

A v sobotu to bude opět pořádný nářez. Vypukne tu totiž další punkový večírek na němž se představí dvě kapely, které to tu parádně rozjedou.

U zrodu skupiny MANIAC stáli bratři Marek a Jirka Barešovi, kteří společně s Tomášem Millerem založili před šesti lety kapelu pod názvem BONEBROKE. Po několika výměnách na postu bubeníka přichází do kapely Miloš Blaháček a v té době už pop-punková kapela se v roce 2014 přejmenovává na MANIAC. Kapela má za sebou dvě EP, již kolem čtyřech stovek koncertů i celou řadu festivalů a pivních slavností po celé republice. Čím dál častěji však hrají i v klubech a festivalech v Německu jako například Rock Für Ein Buntes Vogtland 2015 v Netzschkau, Drážďany, Mnichov atd. O vlastní tvorbu se stará kytarista kapely, skladatel a textař Marek Bareš, s občasnou pomocí bráchy Jirky a jejich táty. Dávají důraz na vtipné texty, kvalitní melodie, kontakt s publikem a profesionální živá vystoupení. V Mydlárně se představili v dubnu loňského roku na turné pod názvem #ČAPÍtour podle jejich posledního alba jehož první zastávkou je právě Mydlárna.

A další kapela, která to rozpálí i se saxíkem se jmenuje rovněž „punkově“ TVŮJ DĚDEK. Vznik skupiny se datuje do roku 2009 kdy na gymplu v Brandýse nad Labem se dali dohromady dva spolužáci, kterým se líbila stejná muzika. K nim se později přidal další kámoš, který uměl právě hrát na saxofon. Dlouhou dobu kapela sháněla bubeníka, až jednoho dne nějaký malý kluk zapálil v Zárybech stoh sena. Byl to shodou okolností bubeník, a tak se

přidal do kapely. V tomto složení hraje skupina dodnes. Sestava hraje melodický punk-rock okořeněný saxofonem a doplněný českými texty.

Takže se máme na co těšit….

mar