Setkání s Michalem Dlouhým

Květnové setkání již oblíbeného cyklu „Na kus řeči s…“ proběhne ve středu 18. května od 19 hodin opět v Divadelním sále brandýského zámku.

Do zdejšího křesla pro hosta usedne opět skvělý herec jehož možno v poslední době spatřit například jako komisaře Exnera v populárním detektivním seriálu. Mnoho rolí ztvárnil jak ve filmu, tak na předních divadelních scénách… Michal Dlouhý.

Bratr známého českého herce Vladimíra Dlouhého, jenž již bohužel odešel do „hereckého nebe“, se narodil v Praze a herectví se začal věnovat už jako malé dítě. Na filmovém plátně se poprvé objevil už ve svých dvou letech jako mladší podoba svého bratra ve snímku „Už zase skáču přes kaluže“. A jelikož nabídky na natáčení neustávaly, bylo o jeho budoucím povolání rozhodnuto. V roce 1988 ukončil studium na konzervatoři a od té doby se objevoval na předních českých divadelních scénách. Zahrál si například i v Národním divadle ve hře „Smrt obchodního cestujícího“. Avšak až od roku.2001 získal stálé angažmá v Činoherním klubu v Praze kde zaujal svými výkony v klasice (Zkrocení zlé ženy, Lakomec, Hedda Gablerová). V současné době hraje ve Švandově divadle, kde působí jako stálý host. Tady hrál v představeních Velká mela, Kdo je tady ředitel?, Kurz negativního myšlení, ale také v Havlově Žebrácké opeře.. Nadále se ovšem příležitostně objevuje i v Rokoku, nebo Divadle Kalich.

Na rozdíl od jiných dětských hereckých hvězd se dokázal na stříbrném plátně uplatnit i v dospělosti. Hrál v desítkách filmů i televizních seriálech a inscenacích. Velké příležitosti dostával hlavně v pohádkách, kde byl často obsazován do rolí princů a králů, naopak výrazně odlišnou příležitost dostal v postavě vyšetřovatele v seriálu „Přítelkyně z domu smutku“. Uplatňovat se začal také v dabingu, jeho hlas dodnes zazněl v desítkách titulů, mezi herci, které dabuje, figurují nejslavnější jména (Brad Pitt, Keanu Reeves), pro televizní dabingy starších filmů ale mluvil i za herce starších generací (Alain Delon, Horst Buchholz), bylo ale jej možno slyšet i v nekonečných jihoamerických telenovelách..

Dosud největší filmovou roli mu však nabídl režisér Jiří Svoboda ve své drsné kriminálce inspirované skutečnými událostmi „Sametoví vrazi“, kde ztělesnil vraha Hrubeše podle skutečného případu tzv. orlických vražd. Dalším filmem vycházejícím ze skutečných událostí je „Kajínek“. Nadále se s ním setkávají i diváci televizních seriálů. Zviditelnil se také účinkováním v televizní taneční soutěži „StarDance“.

mar