Liblický zámek se otevřel veřejnosti

Dny Evropského kulturního dědictví již tradičně otevírají brány mnoha zajímavých historických objektů. Nejinak tomu bylo počátkem září v Konferenčním centru Akademie věd ČR na zámku Liblice.

Barokní skvost, který patří k nejkrásnějším historickým stavbám v zemi, se 4. září otevřel veřejnosti. Pro návštěvníky byla připravena prohlídka celého zámeckého komplexu včetně wellnes centra, restauračních provozů a procházka zámeckými zahradami. Zámek sám – utopený v krásné zahradě s jezerem – vypadal, jako by právě vystoupil z filmových kulis některé pohádky.

Park poskytl zázemí pro sokolníka, který zde předváděl své dravce; návštěvníci si mohli na chvilku vyzkoušet sokolníkovo řemeslo. Respekt budící dravec usedající na koženou rukavici byl lákadlem, kterému málokdo z přihlížejících odolal. Především děti byly v této pozici navíc vděčným cílem fotoaparátů svých rodičů.

Možná ještě většímu zájmu návštěvníků se těšila nazdobená bryčka. Vždyť vidět živého koně a svézt se kočárem, je již tak trochu raritou. Klapot kopyt po dláždění navozoval atmosféru dob dávno minulých – alespoň na chvilku si mohl každý naplnit romantické představy, jak se asi žilo právě v tomto zámku.

liblice2

Kromě prohlídky zámeckých pokojů a apartmá čekala na zájemce krátká přednáška o historické zbroji, hosté si také mohli vyzkoušet v zámecké zahradě různé dovednosti a soutěže. Zaměstnanci centra připravili vědomostní kviz spojený s pochůzkou po areálu s plněním úkolů a odměnou.

Pořadatelům přálo i počasí, a tak stále průběžně přicházeli noví návštěvníci a plně si užívali připravené aktivity, na nichž je zámecký personál vítal v překrásných historických kostýmech, které umocnily atmosféru této příjemné akce.

Liblický zámek je jednou z nejkrásnějších historických staveb v Čechách. Jeho historie se píše od roku 1699, kdy jej nechal vystavět hrabě Arnošt Josef Pachta z Rájova. Návrh zámku vytvořil Giovanni Alliprandi na základě koncepce architekta Fischera z Erlachu. Zámek nese krásnou sochařskou výzdobu a má v interiérech skvosty v podobě nástěnných maleb. Po celkové rekonstrukci byl v roku 2007 otevřen a stále má návštěvníkům co nabídnout.

Dana Duchoslavová