Kapří potěr se opět přestěhoval do Labe

Zástupci společnosti Spolana a rybáři z místní neratovické organizace Českého rybářského svazu po roce opět společnými silami vypustili násadu zhruba pěti set kilogramů mladých kaprů do řeky Labe. Spolupráce při zarybňování Labe v bezprostředním okolí areálu Spolany tak pokračuje již třetím rokem.

„Odpovědnost vůči životnímu prostředí a respektování místních komunit patří mezi základní hodnoty výrobního podniku Spolana i celé skupiny Unipetrol. To je také důvod, proč jsme uzavřeli dlouhodobé partnerství s neratovickou organizací Českého rybářského svazu,“ řekl generální ředitel Spolany Karel Pavlíček.

„Spoluprací na projektu zarybňování řeky Labe chceme přispět k rozvoji a obměně místní rybí populace. Společný monitoring ryb opakovaně prováděný v bezprostřední blízkosti výrobního areálu Spolany ukazuje, že v Labi žijí kromě kaprů, plotic, cejnů nebo okounů také pstruzi a parmy, tedy druhy s vysokým nárokem na čistotu vody, což nás samozřejmě velmi těší,“ uvedl Pavlíček.

Spolupráci se Spolanou si pochvalují také rybáři. „Pro nás je velmi přínosná a současně mohu říci, že je lidsky příjemná,“ uvedl jednatel neratovické organizace Českého rybářského svazu Jiří Chrdle. „Kromě monitoringu rybí populace a zarybňování Labe již několik let spolupracujeme také při organizaci rybářských závodů, například při Grand Prix České republiky ve sportovním rybolovu, odborně feederu,“ uvedl Chrdle. „Nejen pravidelný monitoring rybí populace, ale i pozitivní reakce účastníků rybářských závodů opakovaně ukazují, že ryby v okolí spolanského areálu jsou zdravé a ve velmi dobré kondici. S vedením Spolany jsme se dohodli, že spolupráce bude pokračovat i v roce 2017,“ dodal.

Spolana na ochraně životního prostředí spolupracuje například také s neziskovou nestátní organizací ALKA Wildlife, která se věnuje péči a ochraně volně žijících druhů živočichů. Její pracovníci spolu s hasiči z podnikového hasičského záchranného sboru loni odstartovali projekt na zahnízdění sokolů stěhovavých na komíně a výškové budově v areálu chemičky.

red