Nový vchod na mělnický židovský hřbitov

Návštěvníci židovského hřbitova v Dobrovského ulici v Mělníku mohou od nynějška ke vstupu využívat branku z vedlejší Habrové ulice.

Přístup byl přitom ještě nedávno možný jen přes provozovnu pekařství, v jehož těsném sousedství se někdejší židovské pohřebiště nalézá. Hřbitov v majetku zdejší židovské obce byl založen v roce 1878.

Na někdejší zahradě bývalé synagogy o rozloze 2752 metrů čtverečních se nachází 122 hrobů a 21 hrobek, které prošly restaurátorskými pracemi stejně jako obvodová zídka. Nově byl postaven předěl – zeď oddělila pohřebiště od části zahrady, jež běžně sloužila pro výběh psů. Kromě branky vznikla také nová přístupová cesta.

„Zhruba po dvou letech se mělnický židovský hřbitov stává důstojným pietním místem hodným svého významu. Za město Mělník se na projektu významně podíleli zástupci židovské obce, Národního památkového ústavu, mělničtí památkáři i Ministerstvo financí ČR,“ řekl mělnický euromanažer Lukáš Kuda.

Podle starosty Ctirada Mikeše nebyla spolupráce se židovskou obcí vždy jednoduchá: „Limity židovské obce byly velmi striktní a musely se kolikrát hledat jiné technické možnosti. Nakonec jsme se vždy domluvili,“ konstatoval Mikeš.

Úpravy židovského hřbitova vyšly na 8,7 milionu korun, realizovaány byly zejména díky projektu podporovaného grantem z fondů pocházejících z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Jeho příspěvek činil přes sedm milionů korun, tedy 80 procent celkových výdajů.

Židovské pohřebiště bude pro veřejnost slavnostně otevřeno 7. prosince. Historii významného pietního místa by měly příchozím v budoucnosti představit informační panely.

red