Vánoční čarování ve mlýně

Starobylý mlýn v Olovnici nedaleko Kralup nad Vltavou se v pátek po krátké přestávce otevře veřejnosti. Ateliér Čarodějka Jaroslavy Malinové, který se zde natrvalo usídlil, pro své příznivce totiž chystá oblíbené ‚čarování‘. Jubilejní 10. ročník tradiční vánoční výstavy se poprvé uskuteční ve dvou patrech mlýna.  Organizátorka věří, že si do něj kromě dlouhodobých příznivců najdou cestu i noví návštěvníci.

Na co se návštěvníci Vánočního čarování mohou těšit?

Pokaždé se snažím vylepšit kolekci zboží a představit nové trendy. Jak už název napovídá, vše se bude točit okolo Vánoc. Lidé si mohou přijít pro inspiraci jak si vyzdobit svou vlastní domácnost a prožít vánoční atmosféru třeba jinak, než byli doposud zvyklí. Vybírat mohou z bohaté škály ozdob na stromeček, adventních věnců na stůl i na zavěšení, ale i z mnoha dalších drobností na vánoční tabuli a pochopitelně ze široké škály dárků pod stromeček.

Hovoříte o novinkách. Prozradíte nějakou?

I když propagujeme zejména klasickou formu vánoční výzdoby, na kterou jsme zvyklí, tentokrát bychom rádi představili i méně obvyklé severské aranžmá. Vedle typicky vánočních barev jako je zelená, červená, zlatá zde objevíme více čirých dekorací, ale i předměty v tyrkysových a růžových, bílých i stříbrných odstínech. Máme zájem o propagaci nových trendů a proto jsme sáhli po této variantě. Nemám ráda stereotyp, a tak volím stále něco nového. Dokola se opakující věci mě nudí a neodvážila bych se našim zákazníkům nabízet něco, co by mne samotnou už dávno přestalo bavit.

Vánoce díky Čarování prožíváte daleko před adventem. Nemáte jich potom už plné zuby?

I když díky naší výstavě prožíváme Vánoce několik týdnů před vlastními svátky, strašně se těšíme na Štědrý den a zbytek roku v rodinném kruhu. Přestože se naplno věnujeme Vánočnímu čarování, nechybí u nás stromek a vše, co ke správným svátkům patří. Nemám čas na pečení, ale to za mě obstarává v posledních letech moje maminka. Takže u nás jsou Vánoce, tak jak mají být.

Nebylo by pro vás jednodušší strávit Štědrý den uprostřed této nádherné expozice v mlýnici?

Dobrá otázka. Jednodušší by to bylo, ale byla by nám tam zima…“ V mlýnici jde o ryze pracovní formu Vánoc. Doma je to potom úplně o něčem jiném. Rodinnou atmosféru, plápolající oheň v krbu, radost z dárků, to asi hned tak něčím nenahradíte. Zůstaneme tedy raději u toho.

Na nedostatek práce si nemůžete stěžovat. Prakticky za pár dnů po skončení Vánočního čarování přemýšlíte o tom jarním?

To máte naprostou pravdu. Čarování máme plnou hlavu po celý rok. Naše projekty čítají vlastně 22 dnů, kdy se můžete do mlýna podívat. Vedle zmíněných jarních a vánočních akcí připravujeme i Letní a Podzimní čarování, a tak to ani bez toho nejde.

Otto Lokaj