Jubilejní „Seifertovy Kralupy“ přivítají špičkové umělce

Jaroslav Seifert patří k největším našim básníkům, který se zapsal skutečně zlatým písmem do kulturní historie našeho národa. Kromě své umělecké činnosti však vynikl i svým statečným postojem vůči totalitním režimům. Velkou autoritu si získal svým vystoupením na druhém Sjezdu československých spisovatelů v roce 1956, v němž kritizoval dosavadní kulturní politiku komunistického režimu vůči nepohodlným autorům. Zde zazněl i jeho apel, že spisovatelé jsou „svědomím národa“. V období tzv. normalizace z jeho děl mohly vycházet pouze ojedinělé reedice, novou tvorbu směl zveřejňovat s výhradami až na konci 70. let. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a proto, když jako druhý Čech v historii obdržel Nobelovu cenu, vyšla v tisku pouze kratičká zpráva. Po odchodu z tohoto světa v roce 1986 se stalo na jeho vlastní přání místem posledního odpočinku kralupský hřbitov. Ke Kralupům měl vřelý vztah, neboť z tohoto města pocházela jeho matka a její rodiče. K prarodičům jezdil malý Jaroslav na prázdniny, a tak zde prožil část svého dětství. Vypráví o tom i ve své knize vzpomínek „Všecky krásy světa“.

Není proto náhodou, že právě zde na jeho počest vznikl Festival poezie a přednesu „Seifertovy Kralupy“, který se koná vždy předposlední zářijový víkend. A ten letošní bude jubilejní!

Neboť se uskuteční již 25. ročník, jenž bude slavnostně zahájen v pátek 18. září ve velkém sále Kulturního domu Vltava od 16.30 hodin starostou města Markem Czechmannem. Následovat bude přehlídka vítězů dětské recitační soutěže, kterou budou uvádět především dětem známí umělci Eva Hrušková a Jan Přeučil. A od 19 hodin pro příznivce divadelní Thálie je připravena skutečná lahůdka. Budou moci shlédnout představení „Bláznovy zápisky“ od ruského klasika N.V. Gogola, ve kterém opět po půl století jedinečným způsobem exceluje mistr českého slova Jan Přeučil.

Sobotní program zahájí ve 14.45 tradičně pietní akt u hrobu J.Seiferta za přítomnosti herečky Valérie Zawadské a hudební doprovod opět zajistí také žáci ZUŠ v Kralupech nad Vltavou.

V 16 hodin proběhne vyhlášení vítězů autorské literární soutěže ve velkém sále KD Vltava Vítězné práce recituje Valérie Zawadská, a hudební doprovod bude v režii básníka, skladatele a známého písničkáře Karla Plíhala a jeho kolegy Petra Fialy. Vše završí opět koncert. A samozřejmě opět to bude stát za to. Od 19 hodin zde zazní „Modré snění s Georgem Gershwinem“.Koncert věnovaný skladbám legendárního George Gershwina se ponese v duchu nejznámějších skladeb G.Gershwina. Jedinečné provedení zaručuje i komorní nástrojové obsazení , které u tohoto repertoáru zvláště vynikne a s výrazným sopránem Pavlíny Senič. Kromě ní se přestaví Felix Slováček st. – saxofony, klarinety, moderování Felix Slováček jr. – saxofon, klarinet, zpěv a Vjačeslav Grochovskij – klavír.

Všechny tyto akce za přítomnosti významných kulturních osobností budou tak důstojným vzpomenutím na jednoho z našich největších básníků jehož tvorba i osobní postoje si stále zaslouží hlubokou úctu.

mar