„Bláznovy zápisky“ nabídnou skvělý kulturní zážitek

Vynikající herec Jan Přeučil a klasik ruské literatury Nikolaj Vasilijevič Gogol – dva Mistři na jednom jevišti. Oba jsou mistry slova a dokonalého vykreslení postav a postaviček nejrůznějších charakterů. Oba se opět potkávají po neuvěřitelných padesáti letech, kdy Jan Přeučil poprvé exceloval v této dramatické komedii, která diváky všech generací nejen oslovuje, ale i fascinuje svým pojetím spojení slova, hudby a osudu. Hra jenž je založená na zápiscích z Gogolova života dává Janu Přeučilovi možnost fantasticky ztvárnit příběhy lidiček směšných až k pláči a politováníhodných k popukání, zobrazit ostré kontury charakterů, vykreslit romantismus obrácený v žert, než se i v parodii prosadí nepřízeň osudů řízená často démony a běsy…

Hrdinou je malý ušlápnutý úředníček, který ve snaze vzepřít se daným životním podmínkám podléhá stále více tlaku obludných představ, až se dostává do blázince, neboť se vydává za španělského krále. Novela je pojata jako hrdinův monolog, který se v souladu s rozkládající se psychikou stále více deformuje do tematické tříště a fantasmagorických útržků vět a slov. Bláznovy zápisky na malé ploše shrnují nejlepšího Gogola.

„Velice mě těší, že jsem byl osloven k tomu, abych se k tomuto skvělému, i když velmi těžkému Gogolovu dílu opět vrátil, nicméně musím říct, že jsem to nedávno hrál v Ústí nad Orlicí a byl jsem potěšen, jak byli diváci nadšeni, jak reagovali, a že se jim to líbilo. Ono to téma je totiž tak nesmírně nadčasové a zároveň tak současné, až se to zdá neuvěřitelné,” říká o představení, které je fascinující svým pojetím, spojení slova, hudby a osudu Jan Přeučil.

Toto nezapomenutelné představení, ve kterém opět po půl století jedinečným způsobem exceluje mistr českého slova Jan Přeučil se uskuteční v rámci festivalu „Seifertovy Kralupy“ v pátek 18. září od 19 hodin v kulturním domě Vltava.

mar