Pozvánka: První den míru

Vážené dámy a pánové,

 dovolte, abych vás pozval na zahájení výstavy První den míru, které proběhne 1. června 2017 ve 14:00 v chodbě Knihovny V. Štecha ve Slaném. Sám jsem výstavu při jejím vzniku viděl v prostorách Národního technického muzea a mohu jí rozhodně doporučit. Při jejím zahájení bude přítomen i autor výstavy – renomovaný letecký historik Michal Plavec.

 O výstavě samé její mateřská instituce NTM uvádí: „Od konce druhé světové války se vedou velmi emotivní debaty o účelu a smyslu spojeneckých náletů na Čechy a Moravu za druhé světové války. Nejčastěji se zmiňují americké nálety 14. února 1945 na Prahu a 25. dubna 1945 na Plzeň. Až dosud se ale nehovořilo o náletech letadel Rudé armády na dnešní území České republiky 8. a 9. května 1945. Výstava zapůjčená Národním technickým muzeem přináší jasnější pohled právě na nálety Rudé armády v první mírový den 9. května 1945.

Dlouho nebylo možné tyto letecké útoky popsat, neboť čeští historici neznali operační svodky sovětských leteckých armád. Dnes již víme, že během 8. a 9. května 1945 uskutečnili letci 2., 5. a 8. letecké armády celkem 6117 bojových vzletů z toho většinu nad Čechami, Lužicí a Moravou. První mírový den, 9. května 1945, byla těžce bombardována například Mladá Boleslav, Mělnicko, Liberecko a Ždírec nad Doubravou a Krucemburk na Českomoravské vrchovině.

Součástí této komorní výstavy je 12 panelů, na nichž budou přiblíženy spojenecké nálety na území Čech a Moravy za 2. světové války. Na 8 z nich bude podán rozbor sovětských náletů 8. a 9. května  1945. Kromě fotografií budou na výstavě představeny kopie operačních svodek 2., 5. a 8. letecké armády. Je to poprvé, kdy budou takovéto dokumenty představeny širší veřejnosti.“

S přátelským pozdravem

 

Ing. Pavel Bartoníček

uvolněný člen rady města