Jazz pro děti? A proč ne…

Hudební těleso Czech Philharmonic Jazz Band je složeno ze sólistů České filharmonie, které spojuje dlouholetý zájem o jazzovou hudbu. Na domácí scéně působí již od roku 2010 a svou kvalitou se již zařadilo mezi špičkové ansámbly. Velký ohlas vzbudilo společné vystoupení s Bobby McFerrinem ve Dvořákově síni Rudolfina, dixielandový koncert s Ivanem Mládkem, či výchovný koncert v Sukově síni věnovaný dětem. Velkým vkladem je nástrojová virtuozita, tónová kultura, precizní intonace či smysl pro dynamiku.

Vedle členů České filharmonie zde stabilně hrají i hudebníci z ryze jazzového světa, kteří dotvářejí portrét této jedinečné kapely. A právě pro děti před dvěma lety soubor připravil hudebně vzdělávací program, jenž měl svou premiéru v Rudolfinu v rámci výchovných koncertů pořádaných Českou filharmonií. Vzhledem k velkému zájmu ze strany veřejnosti se rozhodl tento projekt nabídnout školám a kulturním zařízením. V hodinovém programu, který uvádí dětem dobře známý spíkr ze Studia Kamarád Tomáš Kůgel zazní melodie z pohádek a večerníčků (Maxipes Fík, Pat a Mat či Potkali se u Kolína…). Dále to jsou upravené lidové písničky a dokonce i známé Dvořákovo Largo z Novosvětské či hudba z opery „Vodník“.

Mladí posluchači jsou díky Tomáši Kůgelovi aktivně zapojeny formou otázek či vlastní interpretací, což znamená, že se nejedná pouze o poslechový koncert.

O tom se přesvědčí i kralupské obecenstvo v sobotu 1. dubna od 17 hodin v kulturním domě Vltava.

BM