Mezinárodní mistrovství psů služebních plemen 2017

7.- 9. dubna 2017 v areálu Střední integrované školy technické Mělník

Mezinárodní mistrovství služebních psů pořádá Kynologické sdružení TART CZ 2001 Mělník

ve spolupráci se Sportovním policejním spolkem – Prezídia Praha pod záštitou starosty města Mělníka MVDr. Ctirada Mikeše. Poprvé se mezinárodní mistrovství konalo v březnu 2005 a od té doby mělničtí kynologové tradičně na jaře tímto šampionátem otevírají soutěžní kynologickou „top“ sezonu v České republice. Na Mezinárodním mistrovství se soutěží v těchto kategoriích: všestrannost, stopy, obrana jak jednotlivci, tak i dvoučlenná družstva. Psi a psovodi z kategorie všestranných se automaticky vyhodnocují i v kategorii stopařů a obranářů. Sobotní dopolední Vložený závod umožňuje mladým kynologům a mladým psům získat první soutěžní zkušenosti. Závod není omezen rasou psa, ale stavba jeho těla musí odpovídat uvedeným disciplinám, které by měl zvládnout každý pes, jako je poslušnost nebo odvaha při obraně.

Na Mezinárodním mistrovství služebních psů soutěží každoročně výběry nejlepších kynologů

z Policie České republiky, Vězeňské služby, Cizinecké policie, Armády České republiky, Celní správy, Městských policií, Civilních bezpečnostních služeb i kynologických sdružení a organizací. Zahraniční účastníci, policisté z Litvy a Lotyšska, jsou vítězové republikové soutěže. Co se týče zastoupení plemen, převažují německý a belgický ovčák, rotvajler nebo maliňák. Rozhodovat bude sbor složený ze zkušených mezinárodních rozhodčích.

Přihlášeno je celkem 41 soutěžících, uzávěrka vloženého závodu je v sobotu v osm hodin. Počet soutěžících v mezinárodním klání je omezen na 30, což je dáno kapacitou plochy na stopy. Ta je vypracovaná cizí, nezávislou osobou, musí být minimálně hodinu stará, je 2x lomená v pravém a jednou v ostrém úhlu. Na úseku 600 metrů za 15 minut se požaduje od psa najít 3 předměty.

Mistrovství začíná obranou v noci, zadržením pachatele na 100 metrů. Soutěž pokračuje denními disciplínami v poslušnosti a obraně. (Poslušnost je z disciplín: přivolání za pochodu k noze, sedni, lehni, vstaň, pochod bez vodítka, štěkání u nohy, odložení za pochodu, překážka typu A tam a zpět, aport přes 1 m překážku, odložení psa a klid při střelbě). Následuje obrana. Ta se skládá z vyhledání pachatele v terénu, jeho prohlídky, výslech a doprovod, útěk z doprovodu, hlídání pachatele 1 minutu, hladké zadržení na 100 metrů, zákrok v místnosti a závěrečný kontrolní výkon.

V sobotu 8. dubna od 13. 00 hodin návštěvníci uvidí ukázky příslušníků Policie ČR, kdy se psi předvedou jak vyhledávají výbušniny, drogy, hořlaviny, zbraně. Příslušníci oboru hipologie představí policejní koně při výkonu služby. Například, jak zasahují při likvidaci požáru. Improvizovaný bude zásah policie na koních při zásahu u výtržností, například při fotbalových utkáních apod. Chybě nebudou ani ukázky výcviku psů všech plemen při agility, což je obdoba parkuru, jako je překonávání překážek na trati ve správném směru při slalomu, zdolání tunelu a podobně.

Luboš Lidický tel: 603 218 224, mail: lidicky.lubos@seznam.cz

Ilustrační foto