Hudební prolnutí ve věži – koncert dua Deliou

Mělnická Galerie a čajovna Ve Věži přivítá 3. prosince duo Deliou. Mladé interpretky čerpají ze svých hudebních kořenů i zážitků z cest. Jejich improvizace vycházejí z tradičního folkloru Čech a Moravy, ale i Bretaně, Balkánu nebo Skandinávie.

Hudba Deliou je emotivní, plná dynamiky i hraní s tichem, přímá i tajemná, něžná i lidově syrová, dovolí posluchačům snít či je strhne do divokého tance a zároveň vypráví příběh, říkají o jejich písních organizátoři.

Česká členka dua Jitka Malczyk se kromě vlastní autorské tvorby věnuje převážně world music – balkánské a irská hudbě. Hru na housle studovala nejen v ČR,ale i v Anglii, Francii a Irsku. Na četných cestách po celém světě hledá inspiraci a autenticitu interpretace. Na norské hardangerské housle ze své sbírky hrála například Rohanskou jízdu Howarda Shorea v symfonii Pán prstenů na festivalu Pražské Jaro. Působí také v několika českých i mezinárodních projektech, například v Unreel hrajícím irish fusion, spolupracuje s tanečníky, vyučuje housle na Bernard’s Irish Music School a dává na ně soukromé lekce.

Harfenistka Célestine Doedens vyrostla v Bretani, přímo u zdroje živoucí tradiční hudby a tance. Studovala bretonštinu a hudbu v Rennes i v Praze – rozhodla se zde zůstat, aby sem skrze svoji harfu přinesla svěží bretonský mořský vzduch. Vystupuje sólově i v různých spontánních hudebních formacích a projektech jako například To pa ri ti – v harfovém duo s Maëlle Vallet v Bretani. Spolupracuje také se zpěvačkami Evou Vrbkovou a Vendulou Marešovou.

mar