GE Aviation postaví novou centrálu ve Středočeském kraji

· Jde o další pokrok v projektu vývoje a výroby pokročilých turbovrtulových motorů společnosti GE Aviation v Česku

· GE Aviation nyní vyhodnocuje jednotlivé lokality a jejich vhodnost pro postavení centrály

Praha, Česká republika; 17. července 2017 Společnost GE Aviation Czech a Středočeský kraj dnes podepsaly dohodu o společném záměru nalézt vhodnou lokalitu pro novou centrálu turbovrtulových motorů GE ve Středočeském kraji. Společnost vytvořila seznam několika vhodných lokalit a ty bude nyní za podpory Středočeského kraje a vládní Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest vyhodnocovat. GE Aviation předpokládá, že bude o finálním výběru přesné lokality pro novou centrálu informovat na podzim 2017.

Investiční smlouvu o vybudování nové globální centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala společnost General Electric s českou vládou v říjnu 2016, přípravy projektu probíhají podle plánu. V současnosti GE Aviation intenzivně pracuje na výběru lokality nové centrály a budování ekosystému dodavatelů a partnerů. V tomto ohledu došlo k významnému posunu, společnost definitivně zvolila oblast Středočeského kraje, kde nyní prověřuje jednotlivé lokality.

“Již od samého počátku preferujeme pro novou centrálu lokality v blízkosti Prahy. Proto jsme podepsali Dohodu o společném záměru se Středočeským krajem, abychom vyhodnotili růstové možnosti v tomto regionu, který dobře známe. Rozhodnutí o výběru lokality nové centrály očekáváme na podzim tohoto roku, zahájení provozu do konce roku 2022,” uvedl Norman Baker, prezident a výkonný ředitel GE Aviation Czech.

„Jsem ráda za to, že GE Aviation uvažuje o vybudování továrny ve středních Čechách. Přinesla by do vybrané oblasti nová pracovní místa, nejen v samotné továrně, ale i v navazujících firmách a službách. Jde o pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou, velká část bude zaměřená na vědu a výzkum. Jejich podíl by se tak ve Středočeské kraji významně zvýšil, a to by znamenalo více peněz na rozvoj daného regionu. Firmě můžeme nabídnout hned několik míst, kam by výrobu leteckých motorů mohla umístit. Středočeský kraj má výhodu široké sítě železnic i dálnic, kudy by se mohl vozit náklad tak, aby to co nejméně zatěžovalo obyvatele, ale zároveň to bylo ku prospěchu,“ řekla Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), hejtmanka Středočeského kraje.

„Cílem hospodářské politiky současného vedení Středočeského kraje je důraz na diverzifikaci dominantního automobilového průmyslu, výrobu a služby s vysokou přidanou hodnotou, zvyšování podílu technologicky náročné výroby a silné zastoupení vědy a výzkumu. To, že GE Aviation umístí jednu z technologicky nejvyspělejších výrob s významným podílem výzkumu a vývoje do Středočeského kraje vytváří předpoklady pro další koncentraci technologicky náročné letecké výroby v našem kraji,“ uvedl Věslav Michalik (STAN), radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských fondů a rozvoje venkova Středočeského kraje

„Centrum GE Aviation je právě ten typ investic přinášejících do Česka vysokou přidanou hodnotu, které stávající vláda chce ve větší míře podporovat a také tak činí. Zároveň je tato investice v aerospace sektoru velice zajímavá také kvůli své dlouhodobé perspektivě,“ řekl Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest, která uskutečnění investice v Česku pomáhá dojednat.

Nová centrála turbovrtulových motorů GE v České republice se bude podílet na vývoji pokročilých turbovrtulových motorů ATP (Advanced Turboprop), bude zajišťovat výrobu komponentů, montáž turbovrtulových motorů, testování, servis, zákaznickou podporu a další funkce. Celkem projekt GE vytvoří v České republice více než 500 nových pracovních příležitostí.

O společnosti GE

GE (NYSE: GE) je globální digitální průmyslová společnost, která transformuje průmysl pomocí softwarově definovaných strojů a řešení, která komunikují, reagují a předvídají. Společnost GE celosvětově sdílí znalosti prostřednictvím tzv. „GE Store“, díky němuž mají všechny její součásti přístup ke stejným technologiím, trhům, strukturám a mozkovým kapacitám. Každý vynález podporuje další inovace a aplikace v našich průmyslových odvětvích. GE disponuje patřičnými lidmi, službami, technologiemi a zdroji, aby dokázala pomáhat dosahovat lepších výsledků zákazníkům, s nimiž hovoří společným jazykem průmyslu. http://www.ge.com

O společnosti GE Aviation

GE Aviation, provozní jednotka společnosti GE (NYSE: GE), je přední světový výrobce proudových, turbovrtulových a turbohřídelových motorů, dílů a integrovaných systémů pro komerční, vojenské, obchodní a obecné letectví. Podporu svých produktů zajišťuje GE Aviation prostřednictvím své celosvětové servisní sítě. Další informace naleznete na internetových stránkách www.ge.com/aviation. Sledujte GE Aviation na Twitteru na http://twitter.com/GEAviation a na YouTube na http://www.youtube.com/user/GEAviation. Podpořte nás na Facebooku http://www.facebook.com/gebga.