Děti ze základní školy v Libiši vysadily do Labe přes čtyři sta kilo nových ryb

Neratovice, 25. dubna 2018 – Přesně 400 kg rybích násad vypustili při příležitosti Dne Země do řeky Labe žáci prvního stupně základní školy v Libiši. Odolné druhy ryb, především lína obecného, amura bílého a kapra obecného, dodala oblastní organizace Českého rybářského svazu v Neratovicích. Vysazení ryb zorganizovala a financovala Spolana, která patří do rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol. Na vysazování ryb do Labe Spolana spolupracuje s rybáři pátým rokem. Společně vypustili již přes dva tisíce kilogramů ryb.

„Letos vysazujeme ryby do řeky Labe hned dvakrát. Na jarní výsadbu, kterou jsme realizovali v Neratovicích u železničního mostu, navážeme v listopadu podzimní akcí. Letos jsme do spolupráce zapojili také kralupské ekocentrum, které přizvalo děti ze základní školy v Libiši. Naše pomoc přírodě tak byla umocněna účastí zhruba padesátky dětí, které si z akce odnesou příjemný zážitek i zajímavou zkušenost,“ uvádí Jacek Aliński, předseda představenstva společnosti Spolana.

Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Kapr obecný, lín obecný a amur bílý vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. „Vzhledem k velikosti, které v Labi dorůstají, jsou tyto druhy zároveň cenným úlovkem zejména pro mladé začínající sportovní rybáře,“ vysvětluje Jiří Chrdle, jednatel místní organizace Českého rybářského svazu, a dodává: „Naše revíry hojně navštěvují kormoráni, kteří způsobují velké škody na rybí obsádce zejména na toku řeky Labe.“ Navzdory tomu je Český rybářský svaz připraven nevzdat snahy o udržení rybí populace a pravidelným zarybňováním stav ryb v Labi doplňuje. Svůj podíl na tom má i Spolana. O čistotě vody v okolí výrobního areálu svědčí opakované rybářské závody i pravidelný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace.

Skupina Unipetrol spolupracuje s místními rybáři také na Mostecku, kde od roku 2010 bylo vypuštěno do vod Ústeckého kraje, především do řeky Bíliny, přes pět tisíc kilogramů ryb. Spolana ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará také o pár sokola stěhovavého hnízdícího v areálu Spolany. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter