Mělnické muzeum slaví!

Letošní osmičková výročí se nevyhnula ani tomuto kulturně historickému zřízení. Zdejší Regionální muzeum totiž patří mezi nejstarší paměťové instituce v Čechách. Díky řady nadšených sběratelů a především milovníkům historie jeho počátky tak sahají do 80. let 19. století. Vůdčí osobností se stal ředitel dívčích škol v Mělníku Ludvík Böhm, autor dosud velmi pozoruhodné knihy „Královské věnné město Mělník a okres Mělnický“ z roku 1892.

Na jednání městského zastupitelstva dne 10. března 1886 navrhl utvořit Krajinský musejní spolek, a o dva roky později 21. března 1888 se sešla jeho ustavující valná hromada. Avšak po většinu své existence Mělnické muzeum nemělo nikdy své vlastní prostory, vždy bylo v nájmu a během své existence se mnohokrát stěhovalo. Sídlilo na radnici, v kulturním domě i na zámku. Až po více nežli sto letech, v listopadu 1999, se přestěhovalo do zrekonstruovaného objektu bývalého kapucínského kláštera na náměstí Míru. Zde vybudovalo stálou expozici regionální historie, přírody a českého vinařství a sídlí zde dodnes. Druhá stálá expozice historických kočárků je od roku 2003 přístupná v samostatné budově v Ostruhově ulici.

Oslava výročí 130 let od založení muzea v Mělníku se tak uskuteční v rámci Mělnické muzejní noci v pátek 25. května bohatým programem. Jeho hlavním bodem bude „Promenáda historických dětských kočárků“ samozřejmě s modelkami v dobových kostýmech. Chybět nebude živá hudba v provedení žáků i učitelů ZUŠ Mělník na náměstí Míru od 17 hodin. Připravena bude také komentovaná prohlídka výstavy „Ano, pane doktore!“, která umožní návštěvníkům nahlédnout do různých oborů zdravotní péče a nabídne řadu interaktivních aktivit nejen pro děti. Zajímavostí bude ukázka masážních strojků a přístrojů pro domácí elektroléčbu typických pro domácí léčení různých neduhů, které byly pro období první republiky typické –mnohý si jistě vzpomene na „Postřižiny“. Děti si zasoutěží v reinstalované expozici mělnické přírody a na parkánu se budou moci vyřádit na skákacím hradu. Všichni zájemci si mohou vlastnoručně vyrazit pověstný denár kněžny Emmy s nejstarší zmínkou o městě „Civitas Melnic“.

Zdejší útulná kavárna nabídne ochutnávku skvělých vín z Vinařství Bc. Milan Vondrák, a k dobré pohodě přispěje svojí hrou na klavír pan Miroslav Kraus.

mar