Boris Jirků – „Ilustrace a grafika“

Tak zní název poslední letošní výstavy, kterou nabídne mělnická galerie Ve Věži, která bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 15.listopadu od 18 hodin kdy se úvodního slova ujme bývalý student a dlouholetý přítel Borise Jirků, Oldřich Selucký.

Akademický malíř, profesor Boris Jirků se zabývá malbou, kresbou, grafikou, knižní ilustrací a sochařskou tvorbou. Většina jeho prací má figurativní charakter, u obrazů a ilustrací hraje významnou roli dynamická perspektiva a výrazná barevnost. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem. Pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů vede ke klasifikaci a přiřazování díla Borise Jirků ke škole české grotesky. S Galerií La Femme se zúčastnil tvůrčích pobytů v Brazílii, Kanadě, Andalusii, Ekvádoru, na Galapágách a ve francouzském Languedoc a Bretani, také na Sicílii. Na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové vyučoval po mnoho let figurální kresbu, zde byl i rektorem. V současné době vede figurální kresbu na universitě v Plzni a doktorandská studia na Akademii umění v Banské Bystrici. Je zakladatelem a organizátorem projektu FIGURAMA, mezinárodní výstavy kresby evropských universit. Ilustroval mnoho významných děl světové literatury, například „Mistra a Markétku“ od Michaila Bulgakova, „Hořké povídky“ Maxima Gorkého či „Kroniku ohlášené smrti“ a „Sto roků samoty“ G. G. Márqueze. Je držitelem uměleckých ocenění, několikrát získal například cenu Nejkrásnější kniha roku za originální knižní ilustrace. Boris Jirků patří mezi nejvýznamnější současné autory, je zastoupen ve sbírkách po celém světě.

Podobně jako většina předchozích výstav, tak i tato bude mít svůj doprovodný program. Ve středu 28. listopadu se v 17 30 uskuteční komentovaná prohlídka s autorem výstavy. I tentokrát bude pamatováno i na nejmladší příznivce výtvarného umění. Pro ně budou v dětském koutku připraveny pracovní listy se spirografem. Tato výtvarná pomůcka je zábavná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Tvoří se s ní zajímavé geometrické obrazy za pomoci různě tvarovaných ozubených kol. A jelikož Boris Jirků je i významný ilustrátor tak v mělnické knihovně bude připravena prezentace autorových nejznámějších knih.

Výstavu bude možno shlédnout až do 6. ledna příštího roku, takže může být také cílem vycházek jak v adventním čase, tak ve svátečních dnech.

mar

Boris Jirků

*10. 4. 1955 ve Zlíně Autor se zabývá malbou, kresbou, grafikou, knižní ilustrací a sochařskou tvorbou. Vystudoval SUPŠ v Uherském Hradišti a dále AVU v Praze u profesora Arnošta Paderlíka. Většina jeho prací má figurativní charakter, u obrazů a ilustrací hraje významnou roli dynamická perspektiva a výrazná barevnost. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem. Pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů vede ke klasifikaci a přiřazování díla Borise Jirků ke škole české grotesky. Ilustroval mnoho významných děl světové literatury, například Mistra a Markétku od M. Bulgakova, Hořké povídky Maxima Gorkého, Kroniku ohlášené smrti nebo Sto roků samoty G. G. Márqueze. Je držitelem uměleckých ocenění, několikrát získal například cenu Nejkrásnější kniha roku za originální knižní ilustrace. Více o autorovi najdete zde:www.borisjirku.cz

Výstava potrvá od 12. listopadu 2018 do 6. ledna 2019

28. 11. | 17.30 |

Komentovaná prohlídka s autorem výstavy

vstup volný

Během výstavy budou v dětském koutku připraveny pracovní listy se spirografem. Tato výtvarná pomůcka je zábavná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Tvoří se s ní zajímavé geometrické obrazy za pomoci různě tvarovaných ozubených kol. V mělnické knihovně bude připravena prezentace autorových nejznámějších knih.

Do roku 1990 učitel LŠU, nyní vede ateliér figurální kresby 15 let působil na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Nejdříve jako docent a poté jako profesor. V roce 2006 byl krátce rektorem. Nyní působí jako pedagog v Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Zúčastnil se několika desítek kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

Akademický malíř, profesor Boris Jirků se zabývá malbou, kresbou, grafikou, knižní ilustrací a sochařskou tvorbou. Vystudoval SUPŠ v Uherském Hradišti a dále Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Arnošta Paderlíka. Většina jeho prací má figurativní charakter, u obrazů a ilustrací hraje významnou roli dynamická perspektiva a výrazná barevnost. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem. Pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů vede ke klasifikaci a přiřazování díla Borise Jirků ke škole české grotesky. S Galerií La Femme se zúčastnil tvůrčích pobytů v Brazílii, Kanadě, Andalusii, Ekvádoru, na Galapágách a ve francouzském Languedoc a Bretani, také na Sicílii. Na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové vyučoval po mnoho let figurální kresbu, zde byl i rektorem. V současné době vede figurální kresbu na universitě v Plzni a doktorandská studia na Akademii umení v Banské Bystrici. Je zakladatelem a organizátorem projektu FIGURAMA, mezinárodní výstavy kresby evropských universit. Ilustroval mnoho významných děl světové literatury, například Mistra a Markétku od M. Bulgakova, Hořké povídky Maxima Gorkého, Kroniku ohlášené smrti a Sto roků samoty G. G. Márqueze. Je držitelem uměleckých ocenění, několikrát získal například cenu Nejkrásnější kniha roku za originální knižní ilustrace. Boris Jirků patří mezi nejvýznamnější současné autory, je zastoupen ve sbírkách po celém světě.