Balada pro banditu

Zdejší Masarykův kulturní dům přivítá další mimopražský divadelní soubor. Tentokrát to bude představení Divadla A. Dvořáka z Příbrami. V letošním roce si zde připomněli šedesáté výročí položení základního kamene komplexu, ve kterém jsou dvě divadelní scény, estrádní sál i kino. A za necelé dva roky oslaví stejné výročí od první premiéry v nastudování prvního ředitele Antonína Dvořáka podle něhož je divadlo také pojmenováno. Za dobu téměř šedesátileté existence se v hereckém souboru vystřídala řada osobností jako například Radoslav Brzobohatý, Miroslav Zounar, Jan Vala nebo Jana Březinová.

Mělnickému obecenstvu uvede inscenaci známého muzikálu „Balada pro banditu“. Tento příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, inspirovaný románem Ivana Olbrachta, se dočkal jevištní muzikálové verze v 70. letech minulého století v brněnském Divadle na provázku. Málokdo však tehdy tušil, že text napsal tehdejšímu režimu nepohodlný a zapovězený Milan Uhde (jako autor byl oficiálně uveden režisér první inscenace Zdeněk Pospíšil). V roce 1978 byl podle této divadelní hry natočen stejnojmenný film v němž mimo jiné excelovali Miroslav Donutil a Iva Bittová. Od té doby stačili Nikola, jeho láska Eržika, Mageri, zbojníci, četníci a další hrdinové příběhu získat nesmrtelnost a písně nesmazatelně zlidovět – alespoň v paměti a srdcích svých diváků a posluchačů.

I v příbramském divadle se ke zbojníku Nikolovi vrátili se vší úctou a pokorou k síle příběhu o veliké lásce a zradě, stejně jako k písničkám, které stále znovu těší a dojímají.

A tak tento příběh ožije ve čtvrtek 26. října od 19 hodin i v Mělníku.

mar