Dušičkový jarmark završí Mělnické trhy

Od brzkého jara se na mělnické náměstí Míru sjížděli prodejci z blízkého i vzdálenějšího okolí aby zde nabízeli své produkty. A bylo tu pokaždé z čeho vybírat. Čerstvé pečivo, slané či sladké, masné výrobky v podobě klobás všech chutí, salámů, uzeného či špeku. Nechyběly však ani sýry, jak klasické, tak i ovčí či kozí nejrozmanitějších druhů. Své speciality zde nabízela indická a italská kuchyně což bylo vždy lákavým zpestřením trhů. Samozřejmě nechyběla čerstvá zelenina a ovoce dle aktuálního vegetačního období, barvy nabízených květin ještě více zpestřovalo zdejší prostředí. Zájemci si mohli nakoupit i různé dárkové předměty v podobě šperků či kosmetiky z přírodních materiálů. Své stánky zde měli i místní vinaři, regionální minipivovary a nechyběla ani výborná káva či skvělá zmrzlina. Dá se říci, že tyto trhy měly i určité společenské poslání, neboť se zde lidé scházeli nejenom aby si nakoupili, ale i se potkávali a u sklenky či šálku si popovídali. Trhy byly doplněny občasnými tématickými jarmarky jako byl ten řemeslný či keramický.

A právě tím posledním Dušičkovým jarmarkem se letošní farmářské trhy završí. O státní svátek 28. října po celé dopoledne se zde uskuteční i doprovodný program. Opět nebude chybět hudební vystoupení a děti se zase povozí na historickém kolotoči. V nabídce kromě obvyklých produktů si návštěvníci budou moci pochutnat na zabíjačkové polévce, guláši, ovárku, jitrničkách, prejtu, tlačence a dalších dobrotách.

Pak mělnické náměstí na čas osiří, ale již v sobotu 25. listopadu opět ožije přivítáním Adventu a pak následujícími víkendovými adventními trhy, které vyvrcholí těmi Vánočními přesně týden před svátky.

Následně se již můžeme těšit na jaro, kdy náměstí zase ožije tím pravým „trhoveckým“ ruchem.

Bedřich Marjanko