Vinobraní po Kelsku

Zájmové sdružení Není nám to jedno Kly uspořádalo v sobotu 5. listopadu akci s názvem Poznej svého souseda aneb vinobraní po Kelsku. A nešlo při ní rozhodně jen o víno.

Kly jsou rozlehlou obcí. Skládají se ze sedmi části a v minulých letech se do nich nastěhovalo mnoho nových obyvatel, někteří sousedé se přitom stále ještě neznají. V části obce nazvané Hoření Vinice se od nepaměti pěstuje vinná réva, jak již místní jméno napovídá. „Mnoho lidí možná ani neví, že také jejich sousedé víno vyrábějí, zejména pro radost a potěšení,“ uvedla předsedkyně sdružení Není nám to jedno Kly Alice Semiánová.

Její sdružení proto uspořádalo akci, na níž sousedé vinaři mohli prezentovat své produkty. „Manželé Štýbnarovi v obci žijí dlouho a představili několik druhů výborných vín. Své vlastnoručně vyrobené víno představili hostům i manželé Lorencovi, kteří jsou v obci krátce, ale je potěšující, že po přistěhování se tomuto krásnému koníčku začali intenzivně věnovat,“ konstatovala Semiánová. Třetím kelským vinařem, který prezentoval své vinařské zkušenosti, byl pan Chorouš, který zde víno pěstuje již mnoho let. „Vzorků bylo hodně, bylo tedy co ochutnáva,“ pochvaluje si Semiánová.

Organizátoři připravili také program pro nejmenší. Děti si mohly vyrobit přáníčko, jmenovky na dárky a další výrobky z papíru nebo si nechat na obličej namalovat různé motivy. Každé dítě také napsalo či nakreslilo své přání pro Ježíška, které po setmění společně vypustily na balóncích do světa.

Vzkaz od malého Fandy na zeleném balónku s přáním dostat od Ježíška balon a auto našla o den později nálezkyně z Prahy na cestě u viaduktu mezi Daminěvsí a Jenišovicemi; o svém nálezu malého odesilatele informovala v e-mailu s přáním, ať se mu jeho přání splní.

Akce se konala díky podnikatelům z obce Kly, kteří tento společenský a zábavný den sponzorovali – za to jim patří velký dík. Akce byla velmi zdařilá a věříme, že v příštím roce si ji zopakujeme,“ dodala Semiánová.

red