Město Slaný ožije jazzem už po padesáté

Zdá se to jistě neuvěřitelné, ale tradiční jazzový festival Slánské jazzové dny má před sebou již padesáté pokračování. Celé půlstoletí si zde v listopadu dávají dostaveníčko skvělí muzikanti a neméně skvělé obecenstvo. Nejinak tomu bude i letos.

O víkendu od 18.  20. listopadu ve Slaném rozehrají své nástroje či rozezní svůj hlas jazzoví hudebníci tuzemské i světové scény. První hosty přivítá v pátek  v předsálí Městského centra Grand domácí Big Band Beta, který vystřídá česko-americká formace The Documents.

Úvod programu ve velkém sále bude patřit seskupení Kamil Běhounek Revival. Půjde o vzpomínku na význačného swingového skladatele a akordeonistu, který své dětství prožil právě ve Slaném. Na pódiu se sejdou akordeonista Tomáš Křemenák, klarinetista Ota Martinovský, kontrabasista Vít Fiala, bubeník Jan Dvořák, kytarista Jaroslav Šindler, zpěvačka Darja Kuncová a zpívající hráč na housle Pavel Švestka.

Následovat bude česko-slovensko-polská hudební formace Lukáš Oravec Quartet, jež má na kontě nejvyšší cenu soutěže Young Faces of Slovak Jazz a zároveň cenu za interpretační výkon pro lídra skupiny, trumpetistu Lukáše Oravce. Všichni muzikanti jsou zároveň členové Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, který páteční večer uzavře.

Sobotní koncert zahájí Ondřej Pivec Organic Quartet složený z někdejších studentů Ježkovy konzervatoře – kromě šéfa v něm hrají Tomáš Hobzek, Libor Šmoldas a Jakub Doležal. Skupina hraje převážně vlastní repertoár, hudba sice respektuje tradiční kořeny, avšak obsahuje i moderní prvky. Hvězdou sobotního večera bude Iva Bittová s Čikori. V přísálí se představí kapely AppenDixie a The Bladderstones složené i ze slánských hudebníků. O závěr večera se postarají australsko-italští Hugo Race & The Fatalists.

Chybět nebudou ani tradiční půlnoční „jamy“, na nichž vystoupí v pátek Los Rumberos a o den později česko-slovensko-belgická kapela Johny Cash &Tennessee rollers. Dále v kapli Zasnoubení Panny Marie ve Vlastivědném muzeu v sobotu vystoupí česká zpěvačka a klavíristka Never Sol. O nedělní závěrečný koncert se na stejném místě postará jedna z nejlepších australských jazzových zpěvaček současnosti Ingrid James, kterou na jejím českém turné doprovází trio kytaristy Libora Šmoldase.

red